لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

اسرائیل از غرب خواست فشار بر ایران را کاهش ندهد


عکس آرشیوی از کابینه اسرائیل با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (نفر دوم از راست)
عکس آرشیوی از کابینه اسرائیل با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (نفر دوم از راست)
اسرائیل روز چهارشنبه از قدرت‌های جهانی خواست برای مهار برنامه هسته‌ای ایران، فشار بر تهران را در صورت همکاری با غرب در بحران عراق، کاهش ندهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوزی لاندائو، وزیر مشاور کابینه اسرائیل، در جلسه پارلمان با بیان این که «تهدید ایران برای امنیت اسرائیل و دیگر بازیکنان معتدل در منطقه، نباید نادیده گرفته شود»، گفت وزارت امور خارجه باید بر تماس خود با قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بیافزاید.

رویترز در ادامه نوشت آمادگی واشنگتن برای همکاری با ایران برای برخورد با پیشروی گروه‌های پیکارجوی سنی در عراق، مقام‌های اسرائیلی را نگران کرده است.

وزیر مشاور اسرائیل همچنین گفت «ما سعی داریم از وضعیتی که در آن، در پرتو خطر فزاینده عناصر جهاد جهانی، ایران و متحدانش به عنوان سدی در برابر گسترش چنین عناصری در منطقه تصور شوند، جلوگیری کنیم.» عبارت «جهاد جهانی»، در اسرائیل در مورد القاعده و دیگر گروه‌های افراطی سنی استفاده می‌شود.

به گزارش رویترز، اسرائیل از آنچه که «هلال» رو به گسترش نفوذ ایران از عراق تا سوریه و لبنان می‌خواند، هراس دارد.

ایران که اتهام غرب مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد می‌کند، در حال گفتگو با شش قدرت‌ جهانی است تا در صورت رسیدن به توافقی جامع و نهایی، فعالیت‌های هسته‌ای خود را در ازای کاستن از تحریم‌ها علیه آن کشور، محدود کند.

یووال استاینیتز، یکی از وزاری کابینه اسرائیل، که با ایالات متحده آمریکا و قدرت‌های اروپایی در ارتباط با دیپلماسی هسته‌ای در برابر ایران در ارتباط است می‌گوید آنها به وی اطمینان داده‌اند که مسیر گفتگوهای هسته‌ای با ایران، تحت تاثیر همکاری احتمالی با آن کشور در عراق قرار نگیرد.

مقام‌های ایران و آمریکا اعلام کرده‌اند که در صورت نیاز، برای مقابله با گروه افراطی «دولت اسلامی عراق و شام» در عراق، آماده همکاری با یکدیگر هستند.
XS
SM
MD
LG