لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۳

رایان کراکر: ایران و آمریکا با احتیاط در عراق همکاری کنند


رایان کراکر سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان
رایان کراکر سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان
سفیر پیشین ایالات متحده آمریکا در عراق و افغانستان می گوید عراق شاهد یک کشمکش عمیق فرقه‌ای است که دخالت آمریکا را خیلی پیچیده می کند.

رایان کراکر به شبکه تلویزیونی سی.بی.اس گفت «ما با ایران درست پیش از سقوط و بعد از سقوط طالبان کار کردیم، بنابراین، این اقدامی است که می‌توانیم [در مورد عراق] انجام دهیم اما هر دو باید مراقب باشیم.»

او در ادامه گفت «اگر اینطور دیده شویم که ما با ایران همکاری خیلی نزدیکی داریم، این باعث دشمنی بیشتر بخش سنی جمعیت عراق می‌شود. بنابراین، این خوب است که ما در حال گفتگو [با ایران] هستیم. ما فقط باید مواظب باشیم و آنها نیز مراقب خواهند بود

به گفته این دیپلمات آمریکایی، یکی از مسائلی که دو طرف باید مراقب آن باشند، حمایت از شبه نظامیان افراطی شیعه است. او همچنین گفت «با قتل شبانه برخی از جوانان سنی، شاهد نشانه هایی هستیم که درگیری های فرقه ای به بغداد کشانده می شود

آقای کراکر گفت: «کاری که ایرانی‌ها لازم است انجام دهند این است که از تمام تلاش و نفوذشان استفاده کنند تا تلاش‌های داعش برای برانگیخته شدن یک جنگ فرقه‌ای با واکنش نشان دادن شیعه‌ها، به نتیجه نرسد.»

وی با بیان این که آمریکا باید با عراقی‌ها در بالاترین سطح مقامات همکاری کند، گفت جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا باید اکنون سوار هواپیما شود و به بغداد برود تا آنها بتوانند وحدت ملی بین کردها، سنی‌ها و شیعه‌ها را نشان دهند که اگر امیدی به رفع تهدید داعش باشد، نشان دادن این وحدت لازم است.

سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان گفت آمریکا همچنان به عراق تعهد دارد. به گفته کراکر، عراق یک دموکراسی خیلی جوان است که سیستم سیاسی آن با کمک آمریکا ساخته شد و اکنون چالش های زیادی دارد. او گفت آمریکا نمی تواند خود را از عراق فاصله دهد.
XS
SM
MD
LG