لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

«گفتگوی دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی درباره بحران عراق»


پرچم گروه دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش
پرچم گروه دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش

دیپلمات های آمریکایی و ایرانی در حاشیه مذاکرات جامع اتمی میان گروه ۱+۵ و ایران، درباره بحران عراق در وین نیز گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت بحران عراق به طور مختصر در حاشیه مذاکرات اتمی وین با دیپلمات های ایرانی مطرح شد.

مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا که نخواست نامش منتشر شود، این مطلب را دربیانیه ای اعلام کرد.

ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی.ان.ان این خبر را تایید کرد و اعلام کرد گفتگوی مختصری صورت در وین گرفت.

او گفت باید ببینیم که آیا می خواهیم صحبت درباره عراق را با ایران ادامه دهیم یا خیر.

یک مقام دیگر آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت بعید است درباره عراق در وین صحبتی بیشتری صورت بگیرد.

دیپلمات های ایرانی و آمریکایی برای گفتگو درباره برنامه اتمی ایران در وین حضور دارند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز سه شنبه به نقل از محمد جواد ظریف نوشت که در وین «اشاراتی» به عراق شد. آقای ظریف گفت: «موضوع مذاکره با آمریکا منحصر به بحث هسته ای بوده اما طبیعی است با توجه به وخامت اوضاع عراق، اشاراتی به آن شود.»

او گفت:«با توجه به وخامت اوضاع عراق طبیعی است که حتی در جلسه با خانم اشتون و در جلسه سه جانبه اشاراتی به وحشیگری های داعش در عراق بشود.»

نماینده جمهوری اسلامی روز دوشنبه با ویلیام برنز، فرستاده آمریکا و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه ای سه جانبه شرکت کرد.

گروه شورشی سنی دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، بخش های وسیعی از شمال عراق را اشغال کرده و وعده داده است به بغداد حمله کند. این گروه چند روز پیش ادعا کرد ۱۷۰۰ سرباز شیعه عراقی را اعدام کرده است.

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید دولت اسلامی عراق و شام برای کشورهای منطقه از جمله ایران تهدید به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG