لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۸

کری: آمریکا آماده مذاکره با ایران بر سر عراق است


عکس آرشیوی از جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه از تمایل دولت آمریکا برای مذاکره با ایران بر سر بحران امنیتی بوجود آمده در عراق سخن گفت و احتمال هرگونه همکاری بالقوه نظامی بین تهران و واشنگتن در مقابله با تحرکات اخیر شورشیان افراطی «دولت اسلامی عراق و شام» را رد نکرد.

جان کری در گفتگویی با «یاهو نیوز» همچنین گفت استفاده از «پهپاد» توسط نیروهای آمریکایی «احتمال دارد» یکی از گزینه‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای کری در ادامه گفت اگر ایرانی‌ها بتواند برای پایان دادن به خشونت‌ها درعراق و بازسازی اعتماد در دولت عراق کمک کند، واشنگتن «آماده است» با تهران گفتگو کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال همکاری نظامی بین ایران و ایالات متحده وجود دارد یا خیر، گفت او «هیچ گزینه سازنده‌ای را رد نخواهد رد».

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه، به نقل از مقام‌های امنیتی عراق نوشت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، برای مشاوره با مقام‌های عراقی در باره نحوه عقب راندن شورشیان افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در حال حاضر در عراق بسر می‌برد. به گفته این مقام‌ها، دولت آمریکا پیش از این در جریان سفر آقای سلیمانی به عراق قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مقام‌های عراقی که نخواستند هویتشان فاش شود، همچنین گفتند که هواپیماهای آمریکایی در روزهای گذشته با انجام پروازهای تحقیقاتی بر فراز آسمان عراق، شروع به جمع‌آوری اطلاعات از مواضع شورشیان داعش در آن کشور کرده‌اند.

گروه افراطی «دولت اسلامی عراق و شام» که از هفته گذشته حملات خود را در مناطق شمالی عراق آغاز کرده بود، روز دوشنبه پس از تصرف شهر مهم «تل عفر» در نزدیکی مرز مشترک با سوریه، تهدید کرد به بغداد و کربلا نیز حمله خواهد کرد. شورشیان داعش در حال حاضر کنترل بخش‌های وسیعی از شمال عراق را بدست گرفته‌اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز شنبه در یک نشست خبری در تهران، از آمادگی کشورش برای کمک به عراق در جنگ با ستیزه‌گران خبر داد و گفت در صورتی که درخواست شود، کمک خواهد کرد.

آقای روحانی همچنین گفت تا امروز درخواستی برای کمک به دست ما نرسیده است، ولی ایران آماده است در چارچوب قوانین بین المللی کمک کند. وی در ادامه گفت ایران کمک به آمریکا در عراق را نیز، اگر تصمیم بگیرد علیه داعش وارد عمل شود، بررسی خواهد کرد.

سناتور جمهوریخواه آمریکا، لیندزی گراهام، روز گذشته به یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفت ایالات متحده باید برای جلوگیری از سقوط بغداد با ایران همکاری کند.

به دنبال گمانه زنی‌های رسانه ها از احتمال همکاری ایران و آمریکا در مقابله با داعش در عراق، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت «ما هیچگونه مذاکره‌ای با مقامات آمریکایی برای همکاری در این زمینه نداشته‌ایم، چرا که معتقدیم که مردم، ارتش و نیروهای مسلح عراق به تنهایی قادر هستند با این بحران ساختگی که در کشورشان ایجاد شده، مقابله کنند.»

حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش که ایران چه نوع همکاری می تواند با دولت عراق در مبارزه با تروریسم انجام دهد گفت به طور قطع هرگونه مشورت و اقدامی که به عراق کمک کند تا با نیروهای تروریست مقابله کنند را در اختیار آنها قرار خواهیم داد، «اما هرگز دخالت مستقیم در این کشور نخواهیم کرد.»
XS
SM
MD
LG