لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

مرگ دو عضو حماس بر اثر انفجار در غزه؛ اسرائیل مسئولیت آن را نپذیرفت


عکس آرشیوی از دود ناشی از انفجار بمب در غزه
عکس آرشیوی از دود ناشی از انفجار بمب در غزه

دو عضو «جنبش جهاد اسلامی فلسطین» روز سه شنبه، در حالی که سوار بر موتورسیکلت در شهر غزه در حرکت بودند، بر اثر انفجاری که به نظر می رسد ناشی از فعال شدن اتفاقی چاشنی یک بمب بوده، جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی رسانه‌ها و ساکنان غزه پیشتر اسرائیل را متهم کردند که با انجام یک حمله هوایی این دو پیکارجوی فلسطینی را کشته است؛ اما ارتش اسرائیل بلافاصله واکنش نشان داده و این اتهام‌ها را رد کرده است.

تنش در امتداد مرزهای اسرائیل و نوار غزه پس از سخنان هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و اعلام به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به آن شهر، افزایش یافته است.

سامانه دفاع موشکی ارتش اسرائیل موسوم به «گنبد آهنین» روز دوشنبه یک راکت شلیک شده از سمت نوار غزه را – که از سال ۲۰۰۷ میلادی تا کنون در کنترل گروه حماس بوده است – در آسمان رهگیری و آن را ساقط کرد.

پس از رهگیری این راکت، تانک‌ها و هواپیماهای اسرائیلی برخی مواضع گروه حماس را بمباران کردند. روز یکشنبه نیز ارتش اسرائیل یک تونل زیرزمینی دیگر حماس را – که برای تردد مخفیانه از مرز حفر شده اند – بمباران کرد.

برخی گمان می‌کردند انفجار امروز نیز کار اسرائیلی‌هاست. اما در بیانیه حماس از دو عضو کشته شده با عنوان «شهید راه آماده‌سازی» یاد شده است؛ که نشان می‌دهد آنها در حال آماده شدن برای حمله به اسرائیلی‌ها کشته شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG