لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

تیلرسون: به رسمیت شناختن اورشلیم تشخیص یک واقعیت است


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در پاسخ به انتقادات می گوید رییس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل صرفا واقعیتی را به رسمیت شناخته است.

روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: وزیر خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس «سازمان همکاری و امنیت اروپا» در شهر وین در حالی از تصمیم پرزیدنت ترامپ دفاع می کرد که وزیران خارجه این سازمان تصمیم کاخ سفید را محکوم کردند.

تیلرسون گفت ایالات متحده همچنان از راه حل تشکیل دو کشور مستقل در مناقشه اسرائیلی فلسطینی دفاع می کند «اگر این خواست دو طرف باشد». وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد تعیین وضعیت نهایی اورشلیم همچنان مساله ای بر عهده اسرائیلی ها و فلسطینیان است.

به گفته تیلرسون «تمام جهان» خواهان یک روند صلح است و آمریکا همچنان معتقد است فرصتی برای آن وجود دارد.

فدریکا موگرینی، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هشدار داد تصمیم ترامپ می تواند منطقه را به «روزهای تیره تر گذشته برگرداند.»

روسیه که اوایل سال جاری میلادی اورشلیم غربی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت با ابراز «نگرانی جدی» نسبت به اقدام ترامپ گفت این حرکت امنیت منطقه را تهدید می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG