لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۹

نتانیاهو و مکرون در پاریس دیدار کردند؛ ایران در مرکز گفتگوها


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پاریس با رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفتگو کرد.

برای دومین بار طی شش ماه گذشته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، به پاریس سفر کرده است؛ این سفر در اوج تنش‌ها در خاورمیانه بعد از اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل انجام می گیرد.

آقای نتانیاهو بارها در سخنرانی‌هایش ایران را مهم‌ترین تهدید امنیتی علیه اسرائیل خوانده است و در این سفر هم، گفتگو درباره برنامه موشک‌های بالستیک ایران و سیاست‌های منطقه ای این کشور در لبنان و سوریه را در برنامه دارد.

این سفر که قبل از اعلام موضع آمریکا در مورد به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل برنامه‌ریزی شده بود، هدف اصلی و تمرکزش روی موضوع ایران بود، اما حالا موضوع‌های دیگری هم به آن اضافه شده است. یکی از این موضوع‌ها تاثیر تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بر منطقه و روند صلح در خاورمیانه است؛ تصمیمی که فرانسه آن را تاسف بار و یکجانبه خوانده است.

آقای نتانیاهو روز شنبه ۱۸ آذر پیش از سفر به پاریس گفته بود با وجود تعهدش به اروپا نمی تواند بپذیرد که اروپا با استاندارد دوگانه تصمیم دونالد ترامپ را محکوم می‌کند اما شلیک موشک‌ها به سمت این کشور را نمی‌بینند.

در اعتراض به سفر آقای نتانیاهو به پاریس از روز شنبه صدها نفر در شهرهای مختلف فرانسه دست به تظاهرات زده اند.

نخست وزیر اسرائیل از پاریس به بروکسل می‌رود و روز دوشنبه با مقام‌ها و سران اتحادیه اروپا گفت‌وگو می‌کند.

مقام های اسرائیلی هشدار داده‌اند که حضور ایران در نزدیکی مرز سوریه از طریق گروه‌های تحت حمایت ایران، پایگاههای نظامی، یا زیرساخت های کلیدی مثل بنادر و فرودگاه، واکنش اجتناب ناپذیر اسرائیل را به دنبال خواهد داشت.

وزیر امور استراتژیک و امنیت عمومی اسرائیل روز شنبه گفته پیام آقای نتانیاهو این است که اگر درگیری بین ایران و اسرائیل در سوریه تشدید شود، اروپا ممکن است در معرض پیامدهای ناخواسته آن قرار بگیرد.

اسرائیل از اروپا می‌خواهد از اهرم اقتصادی برای دور نگه داشتن خطر ایران از اسرائیل استفاده کند. آقای نتانیاهو همچنین خواستار این است که اتحادیه اروپا حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا نسبت به برنامه موشکی ایران و نفوذش در منطقه اظهار نگرانی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG