لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

اسرائیل دفتر شبکه «المیادین» وابسته به حزب‌الله لبنان را تعطیل کرد


تصویری از حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان.
تصویری از حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان.

کابینه امنیتی اسرائیل یکشنبه شب با تعطیلی دفتر شبکه خبری المیادین وابسته به حزب‌الله لبنان موافقت کرد.

مطابق مقرراتی که ماه گذشته به تصویب رسید، دولت اسرائیل اجازه دارد دفاتر خبرگزاری‌های خارجی را که که به امنیت ملی این کشور آسیب می‌رسانند، تعطیل کند.

درخواست تعطیلی دفتر المیادین توسط شلومو کارهی، وزیر ارتباطات اسرائیل، مطرح شد. به گفته او، برنامه‌های شبکه المیادین «در خدمت منافع دشمنان اسرائیل است» و به امنیت ملی این کشور آسیب می‌رساند.

به گزارش تایمز اسرائیل، هدف اصلی کارهی تعطیلی دفتر شبکه الجزیره بود که به گفته او امنیت ملی اسرائیل را تضعیف می‌کند. اما مشارکت قطر در مذاکرات با هدف آزادسازی گروگان‌های ربوده‌شده از سوی حماس تلاش‌ها برای تعطیلی الجزیره را پیچیده کرده است.

وزیر ارتباطات اسرائیل در ارتباط با تعطیلی دفتر المیادین در کشورش گفت: «اسرائیل در جنگ است. در زمین، در هوا، در دریا، در فضای مجازی، در امواج رادیویی، و در آگاهی [عموم مردم.]» او افزود: «برنامه‌ها و گزارشگران المیادین در خدمت سازمان‌های منفور تروریستی هستند، و زمان آن فرارسیده که آنها را به عدالت بسپاریم.»

او در پاسخ به پرسشی در ارتباط با عدم تعطیل کردن الجزیره از سوی کابینه امنیتی اسرائیل گفت: «کابینه امنیتی آن را به بحث نگذاشته است.»

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، نیز روز دوشنبه گفت هنوز طرفدار مقابله با فعالیت‌های الجزیره در کشورش است. او در پاسخ به پرسشی پیرامون ممکن بودن این امر از لحاظ دیپلماتیک گفت: «نظر و موضعم درباره این موضوع را علنی کرده‌ام.»

درخواست وزیر ارتباطات برای تعطیلی المیادین به تایید یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، رسید و مطابق مقررات جدید از سوی گالانت در جلسه امنیتی یکشنبه شب مطرح شد.

گالانت گفت او و روسای سازمان‌های امنیتی اسرائیل توصیه کرده‌اند المیادین تعطیل شود.

به گفته او، «دولت اسرائیل اجازه تبلیغات خطرناک المیادین را که در طول جنگ تلاش می‌کند به منافع ملی اسرائیل آسیب برساند و اهداف دشمنان را تامین کند، نخواهد داد.»

اکنون دستور مسدود کردن فعالیت‌های آنلاین المیادین صادر شده و دستور توقیف و مصادره تجهیزات پخش آن نیز در اواخر روز دوشنبه صادر خواهد شد.

دستور تعطیلی المیادین نخستین دستور از این نوع با استناد به مقررات اضطراری تصویب‌شده پس از حمله مرگبار ۱۵ مهر حماس به اسرائیل است.

اگرچه اسرائیل و لبنان هنوز رسما در وضعیت جنگی ده‌ها ساله به سر می‌برند و به رغم خصومت‌های عمیق حزب‌الله لبنان به عنوان اصلی‌ترین گروه نیابتی «محور مقاومت» جمهوری اسلامی علیه اسرائیل و منافع غرب و شرکایش در منطقه عمل می‌کند، تاکنون شبکه المیادین اجازه فعالیت رسمی در داخل خاک اسرائیل را داشته است.

XS
SM
MD
LG