لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

موساد و سرویس‌های امنیتی طرح حمله تروریستی حزب‌الله در برزیل را خنثی کردند


موساد و سرویس‌های امنیتی برزیل با همکاری آژانس‌های امنیتی و اجرایی بین‌المللی دیگر، یک حمله تروریستی را که توسط حزب‌الله لبنان برنامه‌ریزی شده بود و توسط رژیم ایران هدایت و تأمین مالی می‌شد، خنثی کردند.

سه منبع آگاه به رویترز با اعلام این مطلب، گفتند این گروه ظاهرا برای انجام حملات داخلی آماده می‌شد و به دنبال جذب افراد برزیلی‌ بود.

پلیس فدرال در بیانیه‌ای گفت دو نفر را به اتهام تروریسم در سائوپائولو دستگیر کرده است. نامی از آنها برده نشد.

پلیس همچنین گفته است که این گروه‌های شبه‌نظامی از برزیلی‌ها برای انجام «اقدامات افراطی در کشور» استفاده می‌کنند. پلیس همچنین اعلام کرد که این دو مظنون در صورت محکومیت به حدود ۱۵ سال زندان محکوم خواهند شد.

آنها همچنین احکام جستجو و بازداشت را در ایالت‌های سائوپائولو، برازیلیا و مینا ژرایس اجرا کردند. در بیانیه پلیس اشاره‌ای به حزب الله، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در لبنان، نشده است.

رهبران یهودی ماه گذشته به رویترز گفتند که در پی حمله ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل و سپس بمباران نوار غزه از سوی ارتش اسرائیل و افزایش یهودی‌ستیزی در جهان، متوجه افزایش گفتمان یهودی‌ستیزی آنلاین شده‌اند.

رئیس اجرایی فدراسیون یهودیان ایالت سائوپائولو، ریکاردو برکینزتات، گفت یهودیان امروز با نگرانی این عملیات پلیس فدرال برزیل را دنبال می کنند. او گفت: «برزیل سابقه تروریسم ندارد و امیدواریم درگیری در خاورمیانه وارد اینجا نشود.»

آرژانتین، بریتانیا، کانادا، آلمان، هندوراس و ایالات متحده و همچنین بسیاری از کشورهای هم پیمان خلیج فارس، گروه حزب الله یک سازمان تروریستی می‌شناسند.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری سابق برزیل در سال ۲۰۱۹ گفت که قصد دارد حزب الله را یک سازمان تروریستی معرفی کند، اما این اقدام هرگز انجام نشد.

XS
SM
MD
LG