لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

جمهوری اسلامی بار دیگر هرگونه دخالت در اقدامات گروه‌های نیابتی خود را رد کرد


سعید ایروانی | سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل
سعید ایروانی | سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل

سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا مدعی شد که تهران با وجود حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های نیابتی در منطقه، هیچ‌یک از اقدامات آنها را هدایت نمی‌کند.

سعید ایروانی نقش ایران را به نقش آمریکا در کمک به اسرائیل تشبیه کرد و گفت: «جمهوری اسلامی به فکر گسترش دامنه جنگ در منطقه نیست و برای آرام کردن اوضاع تلاش می‌کند اما دیگران هم باید به سهم خود برای برقراری ثبات عمل کنند چراکه در صورت ادامه درگیری‌ها در غزه، گسترش جبهه‌های جنگ اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا جمهوری اسلامی در رشته حملات اخیر حزب‌الله، حوثی‌ها و شبه‌نظامیان شیعه در سوریه نقش داشته یا خیر تصریح کرد که همکاری و هماهنگی وجود دارد، اما ایران هیچ عملیاتی را هدایت نکرده است.

سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل همچنین افزود: «ما به صراحت گفته‌ایم که در هیچ حمله‌ای علیه نیروهای آمریکایی در منطقه دخالتی نداریم و هرگونه حمله به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق توسط دیگران، به تصمیم و با اراده خودشان انجام شده است.»

این اظهارات ایروانی یک روز پس از آن بیان شد که پنتاگون از حمله هوایی دو جنگنده آمریکایی به تأسیسات انبار تسلیحات در شرق سوریه که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌های وابسته به آن استفاده می‌شد خبر داد.

این در حالی است که یک عضو کنست اسرائیل ۱۶ آبان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا به اسرائیل ادعای خامنه‌ای در مورد بی‌اطلاعی از حمله حماس را رد کرد و گفت: «من باور نمی کنم که علی خامنه‌ای تلاش می‌کند از حماس فاصله بگیرد. حماس یکی از بازوهای رژیم ایران است و شکی در آن نیست. رژیم ایران از آن‌ها حمایت می‌کند و به آنها آموزش می‌دهد.»

ایهود اولمرت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل،هم ۱۷ آبان به خبرنگار صدای آمریکا گفت:«ردپای جمهوری اسلامی در همه اقدامات حماس مشخص است و جمهوری اسلامی مطمئنا هزینه آن را خواهد پرداخت.»

XS
SM
MD
LG