لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

بورل اسرائیل را به نادیده گرفتن حکم دیوان بین‌المللی دادگستری در مورد رفح متهم کرد


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه هفتم خرداد، اسرائیل را به نادیده گرفتن حکم دیوان بین‌المللی دادگستری و ادامه عملیات نظامی در جنوب غزه متهم کرد که به گفته او دستور توقف آن صادر شده است.

بورل پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت حکم این نهاد بین‌المللی باید اجرا شود و افزود که برای رسیدن به یک تصمیم سیاسی در مورد استقرار ماموریت کمک مرزی اتحادیه اروپا برای گذرگاه مرزی رفح تلاش خواهد کرد.

به گزارش «تایمز اسرائیل» حکم روز جمعه چهارم خرداد دیوان بین‌المللی دادگستری که از اسرائیل خواسته است عملیات نظامی در رفح را متوقف کند، مبهم اما قابل توجه است، زیرا بر اساس تفسیر چهار قاضی دیوان این حکم به اسرائیل دستور می‌دهد کنوانسیون نسل‌کشی را نقض نکند اما به طور کل خواستار توقف کامل عملیات در رفح نشده است.

در پی صدور این حکم بزالل استورمیچ، وزیر دارایی اسرائیل، گفت این معادل درخواست برای نابودی اسرائیل است و افزود کشورش با آن موافقت نخواهد کرد.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، نیز حکم دیوان را «فروپاشی اخلاقی و فاجعه اخلاقی» خواند.

بنی گانتز، از اعضای کابینه امنیتی اسرائیل، در واکنش به این حکم با اشاره به لزوم تداوم جنگ به منظور بازگرداندن گروگان‌ها و تضمین امنیت کشورش گفت عملیات با تبعیت از قوانین بین‌المللی ادامه خواهد یافت.

ایالات متحده که همواره بر لزوم محافظت از غیرنظامیان در رفح تاکید گذاشته است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از صدور این حکم به «تایمز اسرائیل» گفت موضع ایالات متحده در مورد عملیات رفح روشن بوده است.

ایالات متحده بارها اعلام کرده است که با حمله بزرگ اسرائیل به رفح مخالف است و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم به توقف ارسال یک محموله بزرگ مهمات به اسرائیل به دلیل نگرانی از استفاده آنها به عنوان بخشی از عملیات رفح گرفت، اما سالیوان پس از بازگشت از دیدار اخیرش از اسرائیل گفت عملیات ارتش اسرائیل در سطحی نیست که واشنگتن نسبت به آن هشدار داده بود.

سالیوان در جریان نشست گروه مشورتی راهبردی ایالات متحده و اسرائیل در اسرائیل در جریان عملیات نظامی در غزه قرار گرفت و طرفین درباره روش‌هایی برای تضمین شکست حماس و در عین حال به حداقل رساندن آسیب به غیرنظامیان تبادل نظر کردند.

«تایمز اسرائیل» به نقل از یک مقام ارشد دولت اسرائیل بدون ذکر نام گفت در جریان گفتگوهای سالیوان با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و دیگر مقامات طرف اسرائیلی به بسیاری از نگرانی‌های دولت بایدن در مورد برنامه‌هایش برای رفح پرداخت.

این مقام گفت برنامه‌ریزی تغییریافته عملیات نظامی اسرائیل در رفح نشان می‌دهد که دولت نتانیاهو نگرانی‌های بایدن را جدی می گیرد.

XS
SM
MD
LG