لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

کشته شدن دو فرمانده حماس توسط ارتش اسرائیل؛ حماس خواستار «قیام» فلسطینی‌ها شد


ارتش اسرائیل اعلام کرد یاسین رابعه رئیس ستاد کرانه باختری، و خالد نجار یکی دیگر از اعضای ارشد این واحد از شبه‌نظامیان حماس، در حمله روز یکشنبه به منطقه تل السلطان در شمال غربی رفح کشته شدند.

بر اساس این اعلام، رابعه تمام مجموعه‌های نظامی مقر کرانه باختری را مدیریت می‌کرد، در انتقال بودجه برای اهداف تروریستی و هدایت حملات توسط عوامل حماس در کرانه باختری نقش داشت و چندین حمله مرگبار را در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ علیه سربازان اسرائیلی هدایت کرده بود.

ارتش اسرائیل همچنین خاطرنشان کرد که خالد نجار نیز در هدایت حملات و فعالیت‌های تروریستی در کرانه باختری و انتقال کمک‌های مالی به عوامل حماس مشارکت داشته و بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ با هدایت حملاتی، باعث کشته یا زخمی شدن غیرنظامیان اسرائیلی شده بود.

همزمان، گروه تروریستی حماس که از حمایت حکومت ایران برخوردار است، از فلسطینی‌ها خواست در تلافی حمله اسرائیل به رفح و کشته شدن دو تن از فرماندهانش، «قیام کرده و راهپیمایی کنند.»

این گروه شبه‌نظامی فلسطینی حملات روز یکشنبه ارتش اسرائیل به رفح را «هولناک» خواند و مدعی شد که در این حملات اردوگاه آوارگان فلسطینی هدف قرار گرفته و ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۶ خرداد اعلام کرد در پاسخ به حملات راکتی گروه تروریستی حماس به تل آویو، طی حمله‌ای هوایی به رفح، مقر حماس و محل تجمع فرماندهان ارشد این گروه را هدف قرار داده است.

اسرائیل این حمله را بر اساس قوانین بین‌المللی، با استفاده از مهمات دقیق و برضد تروریست‌های حماس توصیف کرد و افزود از اخبار برخی رسانه‌ها درباره حمله به یک اردوگاه آوارگان فلسطینی و تلفات غیرنظامیان آگاه و در حال بررسی این اخبار است.

XS
SM
MD
LG