لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

راکت‌پرانی حماس از غزه؛ آژیر خطر در تل‌آویو «پس از چند ماه» به صدا درآمد


یک اتاق کار که پس از شلیک راکت از نوار غزه به سمت اسرائیل آسیب دید - هرتزلیا، اسرائیل - ۶ خرداد ۱۴۰۳
یک اتاق کار که پس از شلیک راکت از نوار غزه به سمت اسرائیل آسیب دید - هرتزلیا، اسرائیل - ۶ خرداد ۱۴۰۳

حماس روز یکشنبه ۶ خرداد پس از ماه‌ها، رگباری از راکت‌ها را از غزه به سمت تل آویو شلیک کرد که باعث به صدا درآمدن آژیرهای حمله هوایی شد. این حمله پس از ماه‌ها عملیات بزرگ هوایی، زمینی و دریایی اسرائيل در غزه صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس هیچ گزارش فوری در مور خسارات حمله حماس منتشر نشد. سایت «تایمز اسرائيل» می‌گوید کسی در آن حمله مجروح نشد اما این سایت همچنین نوشت که دست کم یک خانه در هرتزلیا آسیب دید. این شهر کمتر از ۱۵ کیلومتر با تل آویو فاصله دارد و در شمال آن است.

به نظر می‌رسد این اولین حمله راکتی دوربرد از غزه از ماه ژانویه است. ستیزه جویان فلسطینی از ژانویه تاکنون به شلیک پراکنده راکت و خمپاره به مناطق مرزی اسرائيل در امتداد مرز غزه ادامه داده‌اند.

شاخه نظامی حماس مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. صدای پرتاب راکت‌هایی در مرکز غزه شنیده می‌شد.

ارتش اسرائیل گفت که هشت پرتابه از منطقه شهر رفح در جنوب غزه، جایی که نیروهای اسرائیلی اخیراً به آنجا حمله کردند، شلیک و وارد اسرائیل شد. ارتش اسرائیل گفت «تعدادی» از پرتابه‌ها رهگیری شد.

پیش از شلیک این راکت‌ها، کامیون‌های کمک‌رسانی از جنوب اسرائیل و در پی توافق جدیدی وارد غزه شده بودند. اما مشخص نیست که آیا گروه‌های بشردوستانه می‌توانند با ادامه درگیری‌های جاری در این منطقه به این کمک‌ها دسترسی پیدا کنند یا خیر.

مصر از بازگشایی گذرگاه رفح در جنوب غزه تا زمانی که کنترل بخش غزه گذرگاه به فلسطینی‌ها بازگردانده نشود، خودداری می کند.

به گفته وزارت بهداشت غزه که در شمارش بین غیرنظامیان و جنگجویان فرقی نمی‌گذارد، جنگ بین اسرائیل و حماس که اکنون در هشتمین ماه خود قرار دارد، نزدیک به ۳۶هزار فلسطینی را کشته است.

حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند، گرسنگی شدید گسترده است و مقامات سازمان ملل متحد می‌گویند که بخش‌هایی از غزه قحطی را تجربه می‌کند.

جنگ جاری پس از حمله حماس به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر (۷ اکتبر) آغاز شد. در آن حمله فلسطینی‌های مسلح حدود ۱۲۰۰ نفر که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، از جمله در خانه‌هایشان و یا یک فستیوال موسیقی کشتند.

XS
SM
MD
LG