لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۵

اسرائیل با انتشار عکس فلسطینی مهاجم ادعای عباس درباره مرگ او را رد کرد


اسرائیل تصاویری از یک پسر نوجوان فلسطینی منتشر کرده که پیشتر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته بود توسط سربازان اسرائیلی کشته شده است.

این نوجوان ۱۳ ساله احمد مناصره نام دارد و روز دوشنبه در یکی از حملات با چاقو در اورشلیم مشارکت داشت که در جریان آن دو سرباز اسرائیلی مجروح شدند. مقامات اسرائیلی می‌گویند او اکنون در یک بیمارستان اسرائیلی بستری است.

به نظر می‌رسد دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در واکنش به ادعای محمود عباس، تصاویر احمد مناصره را در اختیار رسانه‌ها گذاشته است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه گفت که ماموران امنیتی اسرائیل کودکان فلسطینی را اعدام می‌کنند "همانطور که خونسردانه احمد مناصره را اعدام کردند."

نتانیاهو، عباس را به گفتن "سخنان تحریک‌آمیزی" متهم کرده که موج حملات با کارد و اسلحه از سوی فلسطینی‌ها به شهروندان اسرائیلی را در هفته‌های اخیر دامن زده است. در جریان این موج جدید خشونت، دست‌کم ۷ اسرائیلی و ۳۱ فلسطینی کشته و شماری دیگر از دو طرف مجروح شده‌اند.

تصویر انتشار یافته از احمد مناصره او را نشسته بر تخت بیمارستانی در اورشلیم نشان می‌دهد. او یکی از فلسطینی‌هایی است که در جریان حمله روز دوشنبه مشارکت داشت. در آن حمله یک نوجوان ۱۳ ساله و یک مرد جوان اسرائیلی با کارد مجروح شدند. مناصره هنگام فرار با یک خودرو تصادف کرد و دستگیر شد. مهاجم همراه او به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

موج تازه خشونت میان اسرائیل و فلسطینی‌ها حدود یک ماه پیش آغاز شد، پس از آن که شایعاتی در محله‌های عرب‌نشین اسرائیل پیچید مبنی بر این که اسرائیل می‌خواهد مسجدالاقصی را تصرف کند.

اسرائیل این اتهام را رد کرده و حماس، مقامات فلسطینی و گروهی به نام "جنبش اسلامی" را به انتشار شایعات و تحریک فلسطینی‌ها متهم می‌کند.

فلسطینی ها در تلاش برای دور کردن یک مرد مجروح و درگیر با سربازان اسرائیلی در یک ایستگاه بازرسی نزدیک به رام الله . 6 اکتبر 2015
فلسطینی ها در تلاش برای دور کردن یک مرد مجروح و درگیر با سربازان اسرائیلی در یک ایستگاه بازرسی نزدیک به رام الله . 6 اکتبر 2015

روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد جان کری وزیر خارجه ایالات متحده به زودی با هدف احیای صلح و ترغیب طرف‌های مناقشه به از سرگیری مذاکرات صلح، به اسرائیل و مناطق فلسطینی سفر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت آقای کری معتقد است که حملات فلسطینی‌ها و ادامه شهرک‌سازی‌های یهودی‌نشین فرصت رسیدن به راه‌ حل دو کشور مستقل را به خطر می‌اندازد.

پس از حمله یک زن فلسطینی با چاقو به شهروندان اسرائیلی در اورشلیم - 14 اکتبر 2015
پس از حمله یک زن فلسطینی با چاقو به شهروندان اسرائیلی در اورشلیم - 14 اکتبر 2015

​اعزام سربازان

اسرائیل صدها سرباز را برای کمک به نیروهای پلیس این کشور در مقابله با حملات فلسطینی‌ها در سطح شهرهای اسرائیل مستقر کرده است.

کابینه امنیتی اسرائیل به پلیس مجوز داده تا محله‌های عرب‌نشین اورشلیم را مسدود کند. بسیاری از مهاجمان فلسطینی در این محله‌ها سکونت دارند. پلیس همچنین موانعی را بر جاده‌های منتهی به مناطق فلسطینی در شرق اورشلیم قرار داده و می‌گوید اموال "تروریست‌ها" مصادره و حق اقامت دائم آنان لغو خواهد شد.

گیلعاد اردان وزیر امنیت داخلی اسرائیل روز چهارشنبه با بیان این که اجساد مهاجمان فلسطینی‌ کشته شده به خانواده‌هایشان مسترد نمی‌شود، گفت آنها سزاوار مراسم تدفین "محترمانه" نیستند.

او گفت تشییع جنازه‌های فلسطینی عمدتا به "عرصه نمایش و حمایت از ترور و قتل" بدل می‌شود.

XS
SM
MD
LG