لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

در حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه چند نفر کشته و مجروح شدند


تنش ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها از صبح روز یکشنبه با حملات هوايی اسرائيل در نوار غزه و افزايش آمار تلفات، ابعاد تازه‌ای يافت.

ارتش اسرائيل می‌گويد حمله هوايی اخیر در نوار غزه در پاسخ به موشک‌پرانی حماس صورت گرفته و هدف آنها انهدام دو کارخانه اسلحه‌سازی حماس بوده است.

در اين حمله يک واحد مسکونی ويران شده و از يک خانواده چهار نفره، يک زن جوان باردار و فرزند دو ساله آنها کشته و چهار نفر ديگر از جمله پدر خانواده و يکی ديگر از فرزندان آنها در بيمارستان بستری‌اند.

ارتش اسرائيل صبح یکشنبه از انفجار اتومبيلی نزديک يکی از پاسگاه‌های پليس اسرائيل در کرانه باختری رود اردن خبر داد که گفته می‌شود راننده آن يک زن ۳۱ ساله فلسطينی است که الله اکبر گويان بمب را منفجر کرد. وی خود در اين انفجار به شدت زخمی شد و يک مأمور پليس را هم کمی مجروح کرد.

ميکی روزنفلد، سخنگوی پليس اسرائيل گفته است: "امروز درست چند لحظه بعد از ساعت ۷ صبح، يک زن تروريست در اين جاده که به اورشليم می‌رود ماشينش را نزديک مأموران پليس پارک کرد، به طرف مأمور رفت و در همين لحظه اتومبيل منفجر شد. او برای حمله تروريستی به اورشليم می رفته. خودش به خاطر سوختگی شديد به بيمارستان منتقل شده. يکی از مأموران هم کمی آسيب ديد که همين جا سرپايی معالجه شد."

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه در جمع کابينه این کشور گفت اسرائیل با موجی از ترور رو‌به‌روست که همه آنها در نتيجه يک مشت تحريک‌های دروغين و سيستماتيک رهبران فلسطينی در کرانه باختری رود اردن و حماس به وجود آمده است. وی گفت در حال رايزنی برای اعمال تحريم‌های احتمالی عليه حماس است.

سيلوان شالوم، وزير کشور اسرائيل نيز می‌گويد در حال بررسی لغو تابعيت و مزايای عرب‌های اسرائيلی ساکن شرق اورشليم است که در درگيری‌ها دخالت دارند و با فلسطينی‌ها همکاری می‌کنند.

سفير اسرائيل در سازمان ملل متحد روز جمعه در آخرين روز خدمت خود از شورای امنيت و دبير کل سازمان ملل خواست قدم جلو بگذارند و خشونت‌ها را محکوم کنند.

وزارت امور خارجه آمريکا از قول جان کری وزير امور خارجه ایالات متحده از رهبران دو طرف خواست در مورد خشونت‌ها در اماکن مقدس در اورشليم واکنش نشان دهند. آقای کری در تماس تلفنی با بنيامين نتانياهو و محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی گفت ايالات متحده بر همه وقايع منطقه، به‌ويژه خشونت‌های مربوط به حرم شريف نظارت کامل دارد.

فرانسه ابعاد ناآرامی‌های اورشليم و ساير مناطق فلسطينی را بسیار نگران‌کننده و خطرناک توصيف کرد و دفتر فرانسوا اولاند رئيس جمهوری فرانسه با صدور بيانيه‌ای از جامعه بين‌الملل و رهبران دو طرف خواست برای جلوگيری از ادامه اين وضعيت اقدام کنند.

در ميان فلسطينی‌ها شايع شده که اسرائيل قصد دارد در محوطه اطراف مسجد الاقصی، که از اماکن مقدس مسلمانان و یهودیان است به تدريج بر حضور خود بيافزايد در حاليکه اسرائيل اين نگرانی‌ها را بی‌اساس می‌خواند.

XS
SM
MD
LG