لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

در تیراندازی پلیس اسرائیل دو نوجوان فلسطینی کشته شدند


شهر قدیمی اورشلیم روز شنبه ۱۰ اکتبر بار ديگر صحنۀ درگيری پليس اسرائيل با جوانان فلسطينی بود.

در آخرین درگیری ها دو فلسطینی با تیراندازی پلیس اسرائیل کشته شدند.

سخنگوی پلیس اسرائیل گفت یکی از آنها که یک نوجوان ۱۶ ساله بود با چاقو به دو یهودی افراطی حمله کرده و آنها را زخمی کرده بود.

پليس به طرف او که با چاقویی در دست به سمت افراد پليس می دوید، تیراندازی کرد. مهاجم کشته شد و دو قربانی به بيمارستان انتقال یافتند.

اين تازه ترين حادثه در موج درگيری هايی است که در هفته های اخير در اورشليم روی می دهد. در ميان فلسطينی ها به شدت شايع شده است که اسرائيل قصد دارد در اطراف مسجد الاقصی، محلی که برای هر دو طرف به يک اندازه اهميت دارد و حساس است، به تدريج بر حضور خود بيافزايد در حاليکه اسرائيل اين نگرانی ها را بی اساس می خواند.

در تیراندازی پلیس اسرائیل دو نوجوان فلسطینی کشته شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

اين نگرانی ها و شايعات در ميان فلسطينی های مناطق ديگر هم گسترش يافته و در هفته های اخير به صورت موجی از خشونت بويژه در میان جوانان و نوجوانان فلسطينی ظاهر شده است.

روز جمعه برای نحستین بار طی هفته های اخیر نوار غزه هم در امتداد مرزهای خود شاهد آثار اين شايعات بود. فلسطينی ها لاستيک ها را به آتش کشيدند و با سنگ به سربازان اسرائيلی در مرز حمله کردند. در اين درگيری ۷ فلسطينی کشته شدند.

سخنگوی پليس اسرائيل می گويد، نيروهای پليس اسرائيل هم در يک محلۀ عرب نشين در شرق اورشليم در پاسخ به حملۀ نوجوانان فلسطينی، به طرف آنها تیراندازی کرد و يک جوان ۲۵ ساله فلسطينی را کشتند.

گفته می شود اين نوجوانان به هيچ حزب و گروهی وابسته نيستند، و از ابزاری که برای حمله به اسرائيلی ها استفاده می کنند، به نظر می رسد حرکت آنها کاملاً خودجوش است. پليس اسرائيل می گويد اين افراد معمولاً با وسايلی چون کاردآشپزخانه، و آچار پيچ گوشتی به اسرائيلی ها حمله می کنند.

اين خشونت ها، حمله های غير منتظره، خشونت های بی رحمانه به ويژه در کنار کم بودن سن فلسطينی ها و اخيراً حرکت های انتقامی پليس اسرائيل ، و همچنين اعتراضات پی در پی اقليت عرب های اسرائيلی به اين نگرانی دامن زده است که ممکن است ناآرامی ها به صورت غير قابل کنترل در آيد و انتفاضه ای ديگر از سوی فلسطينی ها در حال شکل گيری باشد.

XS
SM
MD
LG