لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

ارتش اسرائیل خواستار تخلیه شمال غزه شد؛ سازمان ملل: این دستور لغو شود


تاکنون حدود نیم میلیون فلسطینی مناطق تحت حمله اسرائیل در شمال غزه را ترک کرده اند.
تاکنون حدود نیم میلیون فلسطینی مناطق تحت حمله اسرائیل در شمال غزه را ترک کرده اند.

در حالیکه ارتش اسرائیل در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «برای حفظ امنیت» ساکنان شمال غزه این منطقه را ترک کنند، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل خواستار لغو این دستور شد تا وضعیت وخیم فعلی «فاجعه‌بار» نشود.

ارتش اسرائیل بامداد جمعه اعلام کرد عملیات در غزه را افزایش می‌دهد و در اطلاعیه‌ای از ساکنان شمال غزه خواست منازل خود را ترک کنند. ارتش اسرائیل گفته نیروهای حماس در شهر غزه در تونل‌هایی در زیر خانه‌های مسکونی که غیرنظامیان بی‌گناه در آنها ساکن هستند، پنهان شده‌اند.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده که «تروریست‌های حماس» از مردم به عنوان «سپر انسانی سوءاستفاده» می‌کند و از مردم خواسته «برای امنیت» شان از شمال غزه فاصله بگیرند.
حماس که کنترل غزه را در دست دارد و از آنجا به مواضع اسرائیل حمله می‌کند، در نخستین واکنش به فرمان تخلیه شمال غزه توسط اسرائیل، آن را «جنگ روانی» ارتش اسرائیل نامید و خواستار نادیده‌گرفتن آن توسط مردم غزه شد.

نوار غزه از چند شهر از جمله غزه، دیرالبلح، خان یونس و رفح تشکیل شده است و تخمین زده می‌شود بیش از یک میلیون نفر در شمال نوار غزه زندگی کنند.

موضع سازمان ملل

ساعاتی بعد از اطلاعیه ارتش اسرائیل، استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد که این سازمان تخلیه اجباری کل جمعیت شمال غزه را که حدود ۱.۱ میلیون نفر است، بدون پیامدهای انسانی مخرب غیرممکن می‌داند.
او گفت که سازمان ملل متحد قویاً درخواست می‌کند که این دستور لغو شود تا از آنچه که می تواند یک تراژدی را به یک وضعیت فاجعه بار تبدیل کند، اجتناب شود.

انتقاد نماینده اسرائیل

در پی این اظهارنظر، گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، واکنش این نهاد برای لغو درخواست انتقال مردم شمال غزه را «شرم آور» نامید و گفت این دستور ارتش «اقدامی جهت کاهش آسیب به غیرنظامیان» است. او گفت: اسرائیل قبل از انجام هر حمله هوایی به غزه، به ساکنان محل هشدار می‌دهد و سعی دارد آسیب به کسانی را که در عملیات نظامی حماس دست ندارند به حداقل برساند.

وی افزود: سازمان ملل سال‌هاست چشم خود را بر مسلح کردن حماس است.

از زمان حمله ۱۵ مهر حماس به مواضعی در اسرائیل و مرگ صدها نفر، ارتش اسرائیل نیز حمله به نوار غزه را آغاز کرد که تاکنون بیش از هزار نفر در نوار غزه کشته شدند.

ارتش اسرائیل می‌گوید حماس از مردم در نوار غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند. پیشتر سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که حدود پانصد هزار نفر از مردم در غزه به خاطر حملات نظامی اسرائیل تاکنون محل زندگی خود را در غزه ترک کرده‌اند.

قرار است عصر جمعه، شورای امنیت سازمان ملل متحده یک نشست اضطراری پشت درهای بسته، درباره شرایط غزه برگزار کند.

XS
SM
MD
LG