لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

تشدید درگیری‌ها در اسرائیل؛ شهروندان دهها کشور جهان اسرائیل و نوار غزه را ترک می‌کنند


حملات اسرائیل به غزه
حملات اسرائیل به غزه

در پی تشدید نبرد در اسرائیل دهها کشور جهان از برنامه‌ریزی برای بازگرداندن شهروندان خود از طریق پروازهای فرودگاه تل‌آویو در اسرائیل خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در حال حاضر مقام‌های ۳۱ کشور اعلام کرده‌اند که برای کمک به اتباع خود برای ترک اسرائیل در حال مهیاکردن ملزومات سفرهای هوایی هستند.

آمریکا
به گزارش رویترز به نقل از منابع آگاه، وزارت خارجه آمریکا در تلاش است با سازماندهی پروازهای چارتر به شهروندان آمریکایی کمک کند تا در صورت تمایل اسرائیل را به مقصد اروپا ترک کنند.

خطوط هوایی دلتا روز چهارشنبه اعلام کرد که با همکاری با دولت آمریکا برای انتقال آن دسته از شهروندان آمریکایی خواهان بازگشت به وطنشان کمک‌های لازم را ارائه خواهد داد.

آرژانتین
وزیر خارجه آرژانتین در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که عملیات بازگرداندن شهروندان آرژانتینی ساکن اسرائیل آغاز شده و اولین گروه به مقصد آرژانتین در حال حاضر با ترک تل آویو عازم رم، پایتخت ایتالیا، شده است.

استرالیا
نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز، اعلام کرده است که شهروندان این کشور در روزهای جمعه و یکشنبه به وسیله دو پرواز ویژه اسرائیل را ترک خواهند کرد

اتریش
اتریش اعلام کرده که نیروهای مسلح این کشور عملیات انتقال شهروندان اتریشی از اسرائیل را روز چهارشنبه آغاز کرده و یک هواپیما با ظرفیت شصت مسافر با پرواز از این کشور به سوی قبرس، اتباع اتریشی را از اسرائیل بازمی‌گرداند.

بلژیک
نخست وزیر بلژیک، الکساندر دکرو، روز پنجشنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که بلژیک مسافران را از اسرائیل منتقل خواهد کرد.

بولیوی
وزارت خارجه بولیوی در وبسایت خود اعلام کرد که چهارده گردشگر بولیویایی روز چهارشنبه به وسیله خطوط هوایی اسپانیا از اسرائیل بازگردانده شدند.

برزیل
سفارت برزیل در تل آویو اعلام کرد که ۴۲۳ شهروند این کشور در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به وسیله خطوط هوایی از اسرائیل به این کشور منتقل شده‌اند و انتظار می‌رود که تا عملیات انتقال تا روز یکشنبه به وسیله چهار پرواز دیگر ادامه یابد.

کانادا
وزیر خارجه کانادا، ملانی جولی، از برنامه‌ریزی کشورش برای تخلیه شهروندان کانادایی گرفتار در اسرائیل خبر داده است. بنا بر اعلام مرکز اسرائیل و روابط یهودیان حدود هزار شهروند کانادایی حاضر در اسرائیل قصد دارند که این کشور را ترک کنند.

شیلی
وزارت خارجه شیلی روز پنجشنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که ۲۰۹ شهروند این کشور به وسیله خطوط هوایی اسرائیل را از مسیر آتن و مادرید ترک کرده‌اند.

کلمبیا
وزارت خارجه کلمبیا در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که نخستین پرواز حامل شهروندان این کشور به مقصد کلمبیا، اسرائیل را ترک کرده است.

قبرس
یک روحانی ارشد یهودی در قبرس روز پنجشنبه از پناه‌گرفتن بیش از دو هزار و پانصد اسرائیلی به قبرس خبر داد. از سوی دیگر مقامات قبرس به منظور خدمات‌رسانی و اسکان موقت شهروندان اروپایی و کشورهای ثالث که مجبور به فرار از مناطق بحرانی شده‌اند طرح ملی «استیا» را راه‌اندازی کردند.

جمهوری چک
هواپیمای دولتی حامل وزیر خارجه جمهوری چک، یان لیپاوسکی، در مسیر بازگشت از نشست عمان با توقف در اسرائیل ۳۴ شهروند این کشور را بازگردانده است. این وزیر جمهوری چک نخستین مقام خارجی محسوب می‌شود که پس از درگیری اخیر از اسرائیل بازدید کرده است. احتمال دارد عملیات انتقال شهروندان جمهوری چک از اسرائیل به وسیله خطوط هوایی ادامه یابد.

دانمارک
سخنگوی وزارت خارجه دانمارک به خبرگزاری رویترز گفته است که یک فروند هواپیمای این کشور با ظرفیت ۱۲۰ مسافر برای بازگرداندن اتباع این کشور از اسرائیل مهیا شده است. به گفته این مقام دانمارکی این عملیات تا پیش از روز جمعه رخ نمی‌دهد.

فنلاند
روزنامه فنلاندی «ایلتالِحتی» روز چهارشنبه به نقل از وزیر خارجه این کشور، الینا والتونِن، خبر داد که فنلاند پیشنهاد بازگرداندن شهروندانش و همچنین دارندگان اقامت فنلاند از اسرائیل و مناطق اشغالی فلسطین را ارائه خواهد کرد.

فرانسه
وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور با سازماندهی پروازهای اضافی از فرودگاه تل‌آویو در روزهای جمعه و شنبه عملیات بازگرداندن شهروندانش را انجام خواهد داد.
وزیر خارجه فرانسه، کاترین کُلونا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که روز پنجشنبه یک پرواز ویژه خطوط هوایی فرانسه به انتقال شهروندان فرانسوی کمک خواهد کرد.

آلمان
خطوط هوایی آلمانی کُندُر روز پنجشنبه اعلام کرد با هماهنگی وزارت خارجه این کشور و برای عملیات بازگرداندن شهروندان آلمانی قصد دارد دو هواپیمای ویژه ایرباس با مجموع ظرفیت پانصد مسافر را به شهرعقبه در اردن، واقع در نزدیکی مرز اسرائیل، اعزام کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آلمان، تاکنون پنج هزار تن از شهروندان آلمانی ساکن اسرائیل خواستار بازگشت به آلمان شده‌اند. وزارت خارجه آلمان از اعلام آمار شهروندانی که تاکنون اسرائیل را ترک کرده‌اند خودداری کرده است. آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، اعلام کرده است که تاکنون هفده کلاس مدرسه را از اسرائیل تخلیه کرده است.

ایسلند
وزارت خارجه ایسلند روز یکشنبه اعلام کرد که هواپیمایی حامل ۱۲۶ شهروند این کشور اسرائیل را به مقصد نهایی ایسلند ترک کرده است.

ایتالیا
وزارت خارجه ایتالیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که در تلاش برای بازگرداندن نهصد شهروند ایتالیایی ساکن اسرائیل، تاکنون هفت فروند هواپیما در فاصله روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در عملیات انتقال شرکت کرده‌اند.

قزاقستان
روزنامه «آستانه تایمز» روز چهارشنبه اعلام کرد هواپیمای حامل ۱۲۴ شهروند قزاق به همراه ۲۴ تن از اتباع کشورهای دیگر روز سه‌شنبه در فرودگاه آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان، فرود آمده است.

مکزیک
آخرین هواپیمای حامل شهروندان مکزیکی روز پنجشنبه از اسرائیل وارد مکزیک شد. دولت مکزیک روز دوشنبه اعلام کرد که ارتش این کشور عملیات پروازهای بشردوستانه با هدف بازگرداندن اتباع این کشور از اسرائیل را عهده‌دار شده است. رئیس جمهوری مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، با اشاره به سکونت حدود پنج هزار مکزیکی در اسرائیل گفته است که حدود سیصد تن از انها خواستار ترک اسرائیل شده‌اند.

نروژ
خطوط هوایی نروژی ناس،اُل روز پنجشنبه اعلام کرد که عدم برخورداری از بیمه موجب شده است که پرواز مربوط به بازگرداندن شهروندان این کشور از اسرائیل را لغو کند.

لهستان
رئیس جمهور لهستان، آندژی دودا، روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور به کمک هواپیماهای نظامی عملیات بازگرداندن شهروندانش از اسرائیل را انجام خواهد داد. به گفته وزیر دفاع لهستان دو فروند هواپیما انتقال دویست شهروند لهستانی را عهده‌دار شده است.

پرتغال
وزارت خارجه پرتغال اعلام کرد که با فرود هواپیمای حامل ۸ شهروند این کشور و شماری دیگر از اتباع کشورهای دیگر در فرودگاه لیسبون، پایتخت پرتغال، در روز پنجشنبه عملیات تخلیه شهروندان پرتغالی خواستار ترک اسرائیل به پایان رسیده است.
پرتغال روز چهارشنبه ۱۵۲ تن از شهروندان این کشور را به همراه ۱۴ تن از دیگر شهروندان اروپایی از خاک اسرائیل منتقل کرده بود.

کره جنوبی
یک فروند هواپیمای کره جنوبی حامل ۱۹۲ تن از شهروندان این کشور روز چهارشنبه پس از ترک تل‌آویو در فرودگاهی در نزدیکی سئول، پایتخت کره جنوبی، به زمین نشست.

اسپانیا
یک مقام وزارت دفاع اسپانیا روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور دو فروند هواپیمای نظامی را برای انتقال پانصد اسپانیایی به اسرائیل اعزام کرده است.
بنا بر گزارش رویترز، هواپیمای حامل بیش از دویست اسپانیایی و شماری از شهروندان اروپایی و کشورهای ثالث مقیم اسپانیا روز چهارشنبه در یکی از فرودگاه‌های نزدیک مادرید، پایتخت اسپانیا، بر زمین نشست.
همزمان دومین هواپیمای نظامی این کشور برای ادامه عملیات انتقال شهروندان این کشور عازم اسرائیل شده است.

سوئد
خبرگزاری‌سوئدی تی‌تی روز چهارشنبه به نقل از وزیر خارجه این کشور، توبیاس بیلستروم، گزارش داد که دولت این کشور برای تخلیه شهروندان سوئدی حاضر در اسرائیل و مناطق فلسطینی اقادم خواهد کرد.

سوئیس
وزارت خارجه سوئیس اعلام کرده است که شهروندان این کشور روز سه شنبه به وسیله خطوط هوایی سوئیس از اسرائیل وارد شهر زوریخ در سوئیس شده‌اند.

تایلند
نخست وزیر تایلند، سرِتا تاویسین، روز دوشنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که انتقال شهروندان این کشور فورا آغاز خواهد شد. به گفته نخست وزیر تایلند اولین گروه، حامل پانزده شهروند تایلندی که برخی از آنها نیز مجروح هستند، روز پنجشنبه به وسیله خطوط هوایی تجاری وارد این کشور می‌شوند.

هلند
خبرگزاری هلندی ای.ان.پی روز پنجشنبه به نقل از مقامات دولتی گزارش داد که این کشور تا زمان لازم به عملیات انتقال شهروندانش از اسرائیل ادامه خواهد داد.
وزارت خارجه هلند روز چهارشنبه اعلام کرد که در این رابطه یک فروند هواپیمای نظامی خود را روز پنجشنبه به اسرائیل اعزام می‌کند.

اوکراین
سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، اولگ نیکولنکو، در صفحه فیس بوک اعلام کرد که بیش از هزار تن از شهروندان اوکراینی ساکن اسرائیل خواستار ترک آن کشور شده‌اند. به گفته این مقام اوکراینی، نخستین پرواز انتقال شهروندان اوکراینی به رومانی روز شنبه برنامه‌ریزی می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین همچنین با اشاره به درخواست حدود دویست تن از اوکراینی‌ها برای ترک نوار غزه، اعلام کرد که در حال حاضر این امر «بسیار خطرناک» است.

بریتانیا
وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور برای انتقال شهروندانش به تسهیل پروازها از اسرائیل کمک خواهد کرد. بر پایه این گزارش، اولین پرواز مربوط به تخلیه شهروندان بریتانیایی قرار است روز پنجشنبه انجام شود.

XS
SM
MD
LG