لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

نتانیاهو در دیدار با نماینده ویژه آمریکا: هدف بیرون راندن ایران از سوریه است


نماینده ویژه ایالات متحده در امور سوریه، که به منطقه سفر کرده است، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار و در باره اوضاع خاور میانه و به ویژه جنگ سوریه و حضور نظامی ایران در آن کشور گفت‌وگو کرد.

آقای نتانیاهو در پیامی در توئیتر، محور گفتگوهای خود را با جیمز جفری شرایط سوریه و تلاش‌های مشترک آمریکا و اسرائیل برای پیشگیری از آنچه «اقدامات تروریستی و خشونت آمیز رژیم ایران» خوانده، عنوان کرد.

وی بار دیگر با حضور نظامی ایران و شبه نظامیان متحد آن در سوریه مخالفت کرد و گفت که هدف مشترک اورشلیم و واشنگتن باید همچنان بر بیرون راندن نیروهای ایرانی و متحدانش از خاک سوریه متمرکز باشد.

جمهوری اسلامی ایران موجودیت اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد و بارها تهدید به نابودی آن کرده است. اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را یک تهدید امنیتی جدی می‌داند.

جیمز جفری نماینده ویژه جدید وزارت خارجه آمریکا و جول ریبورن نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور سوریه، روز جمعه در رأس هیاتی عازم خاورمیانه شدند و قرار است علاوه بر اسرائیل، به اردن و ترکیه نیز سفر کنند.

سفر هیات ویژه آمریکا به منطقه در حالی صورت می گیرد که نیروهای ارتش بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و متحدان آن، با پشتیبانی هوایی روسیه، خود را برای حمله به آخرین مواضع مخالفان دمشق در استان ادلب آماده می‌کنند.

سازمان ملل متحد پیشتر ضمن ابراز نگرانی از تبعات این حمله برای غیرنظامیان، از دولت اسد خواسته عملیات را متوقف کند. این سازمان همچنین از آمریکا برای شرکت در مذاکرات آتی سوریه در ژنو دعوت کرده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است که جیمز جفری و جول ریبورن نمایندگان واشنگتن در این مذاکرات خواهند بود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر از مقامات ایران و روسیه و ترکیه نیز برای حضور در کمیته چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت به عمل آورده بود. این نشست قرار است روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG