لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

انفجارهای مهیب در پایگاه هوایی در حومه دمشق


چند انفجار مهیب شنبه شب یک پایگاه هوایی در حومه دمشق را به لرزه درآورد.

انفجارهای شنبه شب، ۱۰ شهریور، در فرودگاه نظامی «المزه» در جنوب غربی دمشق اتفاق افتاد که محل استقرار هواپیمای شخصی رئیس جمهوری و مقر سازمان اطلاعاتی نیروی هوایی سوریه است.

گفته می‌شود این انفجار به دلیل اصابت موشکی که از اسرائیل پرتاب شد، رخ داد، اما هنوز مقام‌های اسرائیلی در این خصوص اظهار نظر نکرده‌اند.

به گفته رسانه های محلی، اتصال سیم برق انبار مهمات عامل انفجار در این پایگاه بوده است، اما دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در بریتانیا دلیل این انفجارها را اصابت موشک اسرائیلی که از ارتفاعات جولان به سوی این فروگاه پرتاب شده، عنوان کرده است.

بنا به گزارش‌ها پایگاه هوایی المزه محل نگهداری موشک‌هایی است که از ایران برای سوریه و حزب الله لبنان ارسال می شود.

اسرائیل خواستار خروج شبه نظامیان ایران از تمام خاک سوریه است، اما هفته گذشته امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، در سفر به دمشق قراردادی برای «ادامه همکاری‌های نظامی و کمک ایران به بازسازی سوریه» به امضا رساند.

وزیر دفاع ایران گفته بود که حضور ایران در سوریه بنا به خواست سوریه و ادامه آن مطابق اراده طرفین خواهد بود.

پیشتر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دیدار با نیکلای پاتروشف همتای روس خود، بر ضرورت خروج نیروهای ایران از سوریه تاکید کرده بود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «نیکلای پاتروشف پیشنهاد برقراری محدودیت جغرافیایی برای نیروهای ایرانی مستقر در خاک سوریه را در برابر به تعلیق درآوردن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که تقریباً دو ماه دیگر آغاز می شود مطرح کرد. من این پیشنهاد را صریحاً رد کردم. روسیه پیشتر نیز همین پیشنهاد را به اسرائیل و آلمان و فرانسه کرده بود، که همان زمان با آن مخالفت شده بود. تاکید می کنم، در تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تغییری بوجود نیامده و نیروهای ایرانی مستقر در سوریه نیز باید خاک آن کشور را ترک کنند.»

پس از هفت سال جنگ داخلی میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان، ادلب در شمال غربی سوریه با سه میلیون نفر جمعیت تنها استان تحت کنترل مخالفان مسلح در آن است.

در شرایطی که نیروهای مسلح رژیم سوریه برای حمله گسترده زمینی به ادلب آماده می‌شوند، روسیه نیز با تقویت کم سابقه ناوگان خود در شرق مدیترانه در حال انجام رزمآیشی به نام «سپر دریایی» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG