لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

هشدار پمپئو نسبت به حمله ارتش سوریه به ادلب، همزمان با کمک تسلیحاتی ایران به بشار اسد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر در مورد حمله قریب الوقوع ارتش سوریه به استان ادلب هشدار داد.

وزیر خارجه آمریکا جمعه ۹ شهریور در پیام توئیتری که در مورد حمله قریب الوقوع ارتش سوریه به استان ادلب منتشر کرد، نوشت: «هدف این تجاوز نظامی، سه میلیون اهالی ادلب هستند که پیشتر از خانه و کاشانه خود رانده شده اند. در حالیکه دنیا این عملیات نظامی را زیر نظر دارد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از عملیات رژیم سوریه و روسیه دفاع می کند.»

از سوی دیگر، در حالیکه وزیر خارجه روسیه می گوید که حمله به ادلب در راستای تحقق تمامیت ارضی سوریه انجام می شود، به گزارش خبرگزاری المصدر، ایران «آماده می شود تا هواپیماها و موشک‌های اس ۳۰۰ ساخت خود را در اختیار ارتش سوریه بگذارد.»

بخش بزرگی از سه میلیون نفر سکنه استان ادلب در شمال غربی سوریه را مخالفان مسلحی تشکیل می‌دهند که در چهار سال اخیر از سایر نقاط سوریه به آن منطقه رانده شده‌اند.

ارتش سوریه برای تصرف ادلب، که آخرین استان تحت کنترل مخالفان در آن کشور است، آماده می‌شود. وزیر خارجه روسیه نیز آشکارا از این عملیات که در آستانه انجام است، دفاع می کند.

سرگئی لاوروف درباره این عملیات گفت: «دولت سوریه حق دارد ضمن دفاع از حاکمیت خود، پناهگاه‌های تروریست ها در آن کشور، از جمله در ادلب را نابود کند. ضمن آنکه برای جلوگیری از حوادث ناخواسته در تماس دائم با دولت آمریکا هستیم، تاکید می کنم که باید بین مخالفانی که خواستار مذاکره با دمشق هستند، و تروریست‌های جبهه النصره در استان ادلب تفاوت گذاشت.»

در همین حال یونیسف، صندوق کودکان وابسته به سازمان ملل، نیز در مورد وضعیت ناگوار کودکان در ادلب هشدار داده است.

منولت فونتین، یکی از مدیران یونیسف گفت: «می دانیم که بیش از یک میلیون کودک در استان ادلب ساکن هستند. این کودکان در بسیاری موارد، سه، چهار، پنج یا حتی شش بار از این منطقه به آن منطقه مهاجرت کرده اند، و در چهار یا پنج سال اخیر شرایط بسیار سختی داشته اند. حمله گسترده رژیم سوریه به منطقه ادلب در حالی آغاز می شود که این کودکان در بدترین شرایط از نظر مادی و معنوی زندگی می کنند.»

در شرایطی که رژیم سوریه برای حمله گسترده به ادلب آماده می شود، ناوگان روسیه در شرق مدیترانه به صورت بی‌سابقه‌ای تقویت شده و در حال انجام رزمایشی با نام «سپردریایی» است.

قرار است جیمز جفری و جوئل رایبورن، دو نماینده ویژه آمریکا در امور منطقه، جمعه آینده برای تبادل نظر در مورد ایران و سوریه، از اسرائیل، اردن و ترکیه دیدن کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG