لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

رهبر اتحاد صهیونیستی: نتانیاهو به خاطر حفظ قدرت به مذاکرات صلح پشت کرد


اسحاق هرتزوگ، رهبر ائتلاف «اتحاد صهیونیستی» در اسرائیل
اسحاق هرتزوگ، رهبر ائتلاف «اتحاد صهیونیستی» در اسرائیل

رهبر ائتلاف سیاسی مخالفان اسرائیل می گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیشتر آماده توقف شهرک‌سازی ها در بیشتر مناطق کرانه غربی بوده و قصد داشته به سوی رهبران دنیای عرب دست آشتی دراز کند، اما بعدها به خاطر حفظ قدرت و منافع سیاسی مجبور به کناره‌گیری از این موضع شده است.

بنا به گزارش واشنگتن پست، اسحاق هرتزوگ رهبر ائتلاف سیاسی چپ میانه در اسرائیل موسوم به «اتحاد صهیونیستی»، روز دوشنبه ۲ اسفند گفت که آماده پیوستن به دولت نتانیاهو برای مذاکرات صلح خاورمیانه بوده است، مذاکراتی که به صورت پنهانی و به میانجیگری جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا، میان قدرت های منطقه آغاز شده بود.

بنا به طرح مذکور، اسرائیل باید از توسعه شهرک‌سازی ها جلوگیری کرده و تنها در مناطقی معدود که برای آن اهمیت زیادی دارد، و به صورتی محدود به ساخت‌و‌سازها ادامه دهد.

اما به گفته اسحاق هرتزوگ، آقای نتانیاهو تحت فشار متحدان تندروی خود از ادامه این مذاکرات کناره گرفت.

هرتزوگ روز دوشنبه در «کنفرانس رؤسای سازمان های عمده یهودی-آمریکایی» در اورشلیم خطاب به حضار گفت «نتانیاهو [از این مذاکرات] گریخت. او به جای تعهد دادن، به طرفین مذاکره پشت کرد. او به راحتی به تفاهمی که داشتیم پشت پا زد.»

او در ادامه افزود «تاریخ، نتانیاهو را به خاطر این کوتاهی قضاوت خواهد کرد. فرصتی تاریخی بود.»

به نوشته واشنگتن پست، اظهارات اسحاق هرتزوگ یک نمونه از آخرین افشاگری ها درباره این مذاکرات صلح پنهانی است که به سیاست اسرائیل در سال های اخیر شکل داده بود. این سخنان همچنین موجب بروز شک و شبهه درباره تعهد و حسن نیت آقای نتانیاهو در قبال مذاکرات صلح خاورمیانه شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG