لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

واکنش جمهوری اسلامی به اسرائیل: برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و ادامه می‌یابد


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای ایران «صلح‌آمیز» است درحالی که «زرادخانه هسته‌ای» اسرائیل «بزرگترین تهدید علیه صلح و امنیت» است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۲۸ بهمن به اظهارنظر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل واکنش نشان داد. آقای نتانیاهو در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکااز «خطر ایران» سخن گفته بود و جمهوری اسلامی را یک «رژیم تروریستی» دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ عنوان کرد که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود بارها بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذاشته» و این موضوع «به طور مکرر توسط کشورهای مختلف نیز مورد تایید قرار گرفته است».

به گفته آقای قاسمی، اسرائیل «صدها کلاهک در زرادخانه هسته‌ای خود دارد و به عنوان بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه و جهان به شمار می‌رود» اما سلاح هسته‌ای از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران «حرام» دانسته شده است.

این مقام دولت ایران بر ادامه «برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای» تاکید کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش از این بارها از توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی انتقاد کرده و در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از «بازبینی» در این توافق خبر داد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز از «بازبینی کامل» در توافق هسته‌ای سخن گفته است.

آقای ترامپ در نشست خبری با بنیامین نتانیاهو نیز عنوان کرد که « ما دو هفته پیش تحریم‌های جدیدی را صادر کردیم برای اینکه بتوانیم همکاری و کمک به اسرائیل داشته باشیم به دلیل اینکه ما برای دفاع از اسرائیل هر کاری می‌کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «تحریم‌ها یک هدف مهم دارد. اینکه ایران هرگز، هرگز به سلاح اتمی نرسد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG