لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

حمایت نخست وزیر سنگاپور از راه حل دو کشور مستقل همزمان با سفر نتانیاهو به این کشور


نخست وزیران سنگاپور و اسرائیل
نخست وزیران سنگاپور و اسرائیل

«لی هسین لونگ» نخست وزیر سنگاپور که میزبان همتای اسرائیلی خود «بنیامین نتانیاهو» است روز دوشنبه گفت که کشورش به «راه حل تشکیل دو کشور مستقل» برای مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها اعتقاد دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای لی این موضع را در جریان یک نشست خبری مشترک با آقای نتانیاهو ایراد کرد. نخست وزیر اسرائیل از این راه حل حمایت نمی کند.

آقای لی گفت واقف است که رسیدن به راه حل تاسیس دو کشور مستقل ساده نیست اما این تنها راه رسیدن به صلح است.

دیدار رسمی بنیامین نتانیاهو از سنگاپور، اولین سفر یک رهبر دولتی اسرائیل به این کشور است.

سال گذشته آقای لی سال گذشته به اسرائیل سفر کرد. این اولین دیدار یک نخست وزیر سنگاپور از اسرائیل به شمار می رفت.

در نشست خبری مشترک دو رهبر، آقای نتانیاهو اسرائیل و سنگاپور را کشورهایی «با روح مشابه» معرفی کرد. او گفت هر دو کشور کوچک و دارای نیروی دفاعی قابل توجه و صنایع پیشرفته هستند. این دو کشور در سال ۱۹۶۹ روابط دیپلماتیک خود را تثبیت کردند اما از سال ۶۵ مراوداتی با هم داشتند و در آن زمان مشاوران ارتش اسرائیل مخفیانه و پس از اعلام استقلال سنگاپور به آن کمک کردند.

آسوشیتدپرس می گوید نخست وزیر سنگاپور وضع موجود میان اسرائیل و فلسطینی ها را «بسیار پیچیده» خواند و خواستار مذاکرات مستقیم با تضمین «پیشرفت به سوی راه حل عادلانه و پایدار برای پایان دادن به درگیری های خشونت آمیز» شد.

او گفت: «ما همواره اعتقاد داشته ایم که راه حل تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین، هرچند سخت است، اما تنها راه رسیدن به صلح و امنیت برای مردم هر دو طرف است.»

راه حل دو کشوری که به تشکیل کشور مستقل فلسطینی ها منجر شود، از حمایت بین المللی گسترده برخوردار است. در این راه حل این امکان وجود دارد که اسرائیل از اراضی اشغالی چشم پوشی کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در جریان سفر آقای نتانیاهو به واشنگتن گفت هر راهی که به صلح بیانجامد مورد حمایت آمریکا است: چه راه حل دو کشوری و چه یک کشوری.

بنیامین نتانیاهو روز سه شنبه از سنگاپور عازم استرالیا می شود.

XS
SM
MD
LG