لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

نیکی هیلی: آمریکا از راه‌حل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطینی حمایت می کند


این هشدار دبیرکل سازمان ملل بعد از اظهارات آقای ترامپ در نشست خبری روز چهارشنبه صورت گرفت.
این هشدار دبیرکل سازمان ملل بعد از اظهارات آقای ترامپ در نشست خبری روز چهارشنبه صورت گرفت.

در حالیکه پیشتر اعلام شد که دبیرکل سازمان ملل به آمریکا برای تغییر احتمالی سیاست حمایت از ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین واکنش نشان داده بود، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید این کشور همچنان از راه حل دو کشور مستقل حمایت می کند.

نیکی هیلی روز پنج شنبه به خبرنگاران گفت آمریکا از راه حل دو کشور مستقل حمایت می کند و هر کسی غیر از این بگوید، اشتباه است.

دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه صبح درباره کنار گذاشتن گزینه راه حل تشکیل دو کشور مستقل برای صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها، به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد و گفت: «جایگزین دیگری وجود ندارد.»

این موضع آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد پس از آن اتخاذ شد که آقای ترامپ گفت حاضر است از هر راه حلی که به صلح خاورمیانه بیانجامد حمایت کند.

این نظر انتقاد فلسطینی ها را به دنبال داشت و فلسطینی ها از آن به عنوان زنگ خطری برای توقف حمایت آمریکا از تاسیس کشور فلسطینی ها یاد کردند.

مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها آخرین بار در سال ۲۰۱۴ به بن بست رسید و متوقف شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن وعده داد که یک قرارداد صلح «عالی» در پیش است.

او در عین حال گفت که هر دو طرف باید حاضر به کنار آمدن باشند. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من راه حل دو کشوری و یک کشوری را بررسی می کنم و طرفدار راه حلی هستم که هر دو طرف با آن موافق باشند.»

پس از این کنفرانس خبری بود که آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد جامعه جهانی را ترغیب کرد هرآنچه در توان دارند انجام دهند تا راه حل تاسیس دو کشور مستقل در خاورمیانه را حفظ کنند. او گفت این مسئله راه حل دیگری ندارد.

واکنش دبیرکل اتحادیه عرب

یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا، دبیرکل اتحادیه عرب روز پنجشنبه گفت که مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها مستلزم راه حل دو کشور مستقل است.

خبرگزاری دولتی مصر به نقل از احمد ابوالغیث گفت: «این درگیری نیازمند یک توافق جامع و عادلانه بر اساس راه حل تشکیل دو کشور و استقرار کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای تعیین شده در سال ۱۹۶۷ و پایتختی اورشلیم است.» آقای ابوالغیث این سخنان را پس از دیدار با آنتونیو گوترس در قاهره ایراد کرد.

راه حل دو کشور مستقل

راه حل دو تشکل دو کشور مستقل برای پایان دادن به درگیری های چند دهه ای میان اسرائیل و فلسطینی ها، هدف رهبران دو کشور و همچنین جامعه بین المللی تعیین شده است.

ملل متحد، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، روسیه و تا پیش از این آمریکا همواره بر تعهد خود به راه حل تشکیل دو کشور مستقل تاکید کرده اند.

آقای نتانیاهو در نشست خبری مشترک با ترامپ در روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره این مسئله گفت مایل است بر «اصل ماجرا» تمرکز کند و نه بر «عنوان ها».

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که به هدف فوق متعهد می ماند.

از ماه گذشته و ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، اسرائیل احداث هزاران خانه جدید در کرانه باختری رود اردن و شرق اورشلیم در ارضای مورد ادعای فلسطینی ها برای کشور آینده، را تایید کرده است.
قوانین بین المللی این شهرک سازی ها را غیرقانونی می داند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG