لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

کاخ سفید: راه حل دو کشوری برای صلح خاور میانه «شاید آری و شاید نه»


یک شهرک یهودی نشین
یک شهرک یهودی نشین

یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها مجبور نیست که از طریق راه حل تشکیل دو کشور مستقل صورت پذیرد و تصمیم در این باره برعهده دو طرف است.

این مقام ارشد دولتی آمریکا گفت ایالات متحده «شرایط صلح را تعیین و دیکته نمی کند.»

این مقام گفت: «راه حل دو کشوری که صلح به بار نیاورد هدفی نیست که کسی تعیین کند. هدف صلح است، چه روش راه حل دو کشور منظور دو طرف مذاکره باشد و چه هرچیز دیگری که طرفها بخواهند. ما به آنها کمک خواهیم کرد.»

این مقام ارشد کاخ سفید سخنان فوق را در آستانه دیدار روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن ایراد کرد.

پیش از این آمریکا همواره بر مذاکره نمایندگان اسرائیلی و فلسطینی برای تشکیل دو کشور مستقل تاکید کرده است که احتمالا کنترل نوار غزه، تمام یا بخشی از کرانه باختری رود اردن و اورشلیم را برعهده فلسطینی ها می گذارد. سازمان ملل متحد نیز از راه حل تاسیس دو کشور مستقل حمایت کرده است.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی هرگونه روشی غیر از تشکیل دو کشور مستقل را رد کرده و گفته است کنار گذاشتن این راه حل به معنای ادامه شرایط فعلی «آپارتاید» است.

آخرین مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها حدود سه سال پیش بدون نتیجه به بن بست رسید.

مقام ارشد کاخ سفید گفته است که آقای ترامپ «امیدوار است که دو طرف را پای میز مذاکرات صلح بیاورد» اما این روند در اولویت دولت جدید آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG