لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

نتانیاهو: حاضر نیستم «حماسستان» را با «فتحستان» جایگزین کنم


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل (آرشیو)
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل (آرشیو)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه با انتشار ویدیویی به زبان عبری و زیرنویس انگلیسی، مخالفت خود با کنترل غزه توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از پایان جنگ با حماس را ابراز کرد.

نتانیاهو که برای اشاره به غزه تحت کنترل حماس و تشکیلات خودگردان فلسطینی به ترتیب از دو عبارت «حماسستان» و «فتحستان» استفاده کرد، گفت: «حاضر نیستم حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم.»

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به حمله تروریستی هفتم اکتبر (۱۵ مهر ۱۴۰۲) و دستور متعاقب او به ارتش اسرائیل مبنی بر نابودی حماس گفت: «جنگجویان ارتش و سازمان‌های امنیتی برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند.»

به گفته او، «تا زمانی که حماس پابرجا است، هیچ بازیگر دیگری، به‌ویژه تشکیلات خودگردان، نمی‌تواند برای اداره یک حکومت غیرنظامی وارد [غزه] شود.»

نتانیاهو با اشاره به حمایت «۸۰ درصد» فلسطینیان ساکن «یهودا و سامره» (کرانه باختری) از حمله تروریستی ۱۵ مهر گفت: «تشکیلات خودگردان حامی تروریستم، آموزش‌دهنده تروریسم، و تامین‌کننده مالی تروریسم است.»

او ضمن تاکید مجدد مخالفت خود با جایگزینی «حماسستان» با «فتحستان» اولین گام در زمینه‌سازی برای به قدرت رسیدن یک حکومت دیگر در غزه را «نابودی بدون اما و اگر حماس» دانست.

اظهارات روز پنجشنبه نتانیاهو پس از نطق یک روز پیشتر یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، بیان شده است. او در سخنانش از نتانیاهو خواسته بود برای پیشبرد حکومت غیرحماس در غزه پس از نابودی این گروه، بدون در نظر گرفتن هزینه شخصی و سیاسی احتمالی «تصمیمات دشوار» بگیرد؛ زیرا به گفته او دستاوردهای جنگ در حال از بین رفتن است و امنیت اسرائیل در بلندمدت با خطر مواجه است.

گالانت در نطق تلویزیونی خود هشدار داد با حکومت غیرنظامی یا نظامی اسرائیل بر غزه پس از پایان جنگ موافقت نمی‌کند و اینکه اداره غزه از سوی دیگر گروه‌های فلسطینی و بازیگران بین‌المللی به نفع اسرائیل است.

مخالفت وزیر دفاع اسرائیل با اداره غزه از سوی کشورش همسو با اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی مبنی بر لزوم ارائه طرحی پایدار از سوی نتانیاهو برای اداره غزه پس از شکست حماس است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر ۱۴۰۲ حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

در جریان مذاکرات با میانجیگری ایالات متحده، قطر، و مصر در پاییز سال گذشته، بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده آزاد شدند اما هنوز ١٣٣ گروگان اسرائیلی در اسارت حماس در غزه هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۲۰ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان، حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG