لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

ارتش آمریکا اسکله شناور برای تحویل کمک‌ها به غزه را تکمیل و مستقر کرد


احداث اسکله شناور در دریای مدیترانه. آرشیو
احداث اسکله شناور در دریای مدیترانه. آرشیو

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش آمریکا نصب اسکله شناور برای تحویل کمک‌ها به غزه را به پایان رسانده و برای بهره‌برداری در روزهای آتی مستقر کرده است.

سنتکام در بیاینه خود گفته است انتظار می رود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه در روزهای آینده حرکت خود را برای تخلیه بار در این اسکله آغاز کنند.

نخستین کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه آمریکا به مقصد غزه هم یک هفته پیشتر به سوی این اسکله شناور حرکت کرده بود.

مطابق برنامه، محموله کمک‌ها در این سکوی شناور به قایق‌های کوچکتر آمریکایی منتقل خواهد شد و توسط آنها به ساحل خواهد رسید.

گذرگاه مرزی رفح با مصر، گذرگاه اصلی ورود کمک‌های بشردوستانه، از زمانی که ارتش اسرائیل کنترل سمت فلسطینی را به دست گرفت، بسته شده است.

غیرنظامیان رفح به دلیل احتمال تهاجم گسترده اسرائیل به این شهر پرجمعیت، در وحشت و هرج و مرج به سر می‌برند.

گزارش شده است که ده‌ها هزار فلسطینی از پیش آواره، چادرها و سایر وسایل خود را بسته‌بندی کرده و راهی دیگر مناطق غزه شده‌اند.

جنگ غزه حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۲.۳ میلیونی این سرزمین را از خانه‌های خود رانده و باعث تخریب گسترده شهر شده است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ نفر و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلام‌گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورتی که بتوانند مشابه این حمله را باز هم انجام خواهند داد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG