لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

ادامه حملات حزب‌الله لبنان به شمال اسرائیل؛ نتانیاهو هشدار داد، آمریکا ابراز نگرانی کرد


تنش میان حزب‌الله و اسرائیل روز چهارشنبه ۱۶ خرداد نیز افزایش یافت و با وجود هشدار نتانیاهو و ابراز نگرانی آمریکا، این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی به حملات خود به اسرائیل ادامه داد.

به گزارش سی‌ان‌ان، ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که چندین پرتابه از لبنان در شمال اسرائیل سقوط کرده و ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان حزب‌الله حداقل یک هواپیمای بدون سرنشین انفجاری را در این حمله به کار گرفته‌اند.

همزمان مقامات اسرائیلی اعلام کردند که در پی حمله پهپادی گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان در روز ۱۶ خرداد دستکم ۱۰ نفر در شمال اسرائیل زخمی شدند.

حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی است در این روز مدعی شد که سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین اسرائیل در راموت نفتالی را با یک موشک هدایت‌شونده هدف قرار داده است ولی مقامات اسرائیل هنوز در این‌باره اظهار نظری نکرده‌اند.

در میانه این تنشها سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که ایالات متحده نسبت به خطر تشدید تنش‌ها در مرز اسرائیل و لبنان «بسیار نگران» است.

متیو میلر در نشست خبری روز چهارشنبه خود به خبرنگاران گفت: «این مسئله‌ای است که از همان هفتم اکتبر مورد نگرانی ما بوده و در مذاکرات دیپلماتیک فشرده‌ سعی کردیم تا از تشدید این درگیریها و از کنترل خارج شدن آن جلوگیری کنیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، در بازدید از مناطق شمالی این کشور، لبنان را به «اقدام سخت» اسرائیل تهدید کرد و گفت: «هر شخص که فکر کند می تواند به ما آسیب بزند و ما دست به سینه نظاره‌گر خواهیم بود، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود. ما برای اقدام سخت در شمال آماده هستیم و امنیت را در شمال برقرار می‌کنیم.»

نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد به شبکه تلویزیونی الجزیره قطر گفت که حزب‌الله به دنبال گسترش درگیری خود با اسرائیل نیست، اما آماده است تا با هر درگیری که به آن تحمیل شود، بجنگد.

این ادعای قاسم در حالی مطرح می‌شود که حزب‌الله روز سه شنبه اعلام کرد یک اسکادران از پهپادهای انتحاری را برای دومین روز متوالی به سمت اسرائیل پرتاب کرده است.

لبنان از اکتبر سال گذشته همزمان با آغاز جنگ در غزه، صحنه درگیری بین حزب الله، و اسرائیل بوده به طوریکه ده‌ها هزار نفر در هر دو طرف مرز اسرائیل و لبنان به دلیل ترس از عمیق‌تر شدن جنگ، مجبور به ترک خانه‌های خود و انتقال به محلی امن شده‌اند.

جنگ میان ارتش اسرائیل و گروه اسلامگرای حماس پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی به اسرائیل و قتل‌عام ۱۲۰۰ نفر عمدتا غیرنظامی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان آغاز شد.

در این حمله تروریستی ۲۵۳ تن به عنوان گروگان به نوار غزه برده شدند که هنوز حدود ۱۲۰ نفر از آنها در اسارت شبه‌نظامیان فلسطینی هستند.

XS
SM
MD
LG