لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

حسین امیرعبداللهیان: برای «تبادل فوری زندانیان» با آمریکا آماده‌ایم


حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، عکس از آرشیو
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، عکس از آرشیو

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه از آمادگی ایران برای تبادل فوری زندانی با ایالات متحده خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان به سر می‌برد، روز شنبه ۳۰ بهمن گفت: «به نظر ما تبادل زندانی یک مسئله بشردوستانه است و ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد. ما می‌توانیم سریعا آن را انجام دهیم.»

امیرعبداللهیان در عین حال گفت که اگر مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام شکست بخورد، غرب مسئول آن خواهد بود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی در ارتباط با آمادگی تهران برای انجام مذاکره مستقیم با واشنگتن، ضمن خودداری از رد این موضوع، گفت که واشنگتن باید «گام‌های ملموس» نشان‌دهنده حسن‌نیت، از جمله «آزادسازی دارایی‌های مسدودشده ایران در خارج از کشور» را بردارد.

لازم به ذکر است که بخش فارسی صدای آمریکا واکنش وزارت خارجه ایالات متحده در رابطه با اظهارات حسین امیرعبداللهیان را جویا شده است. به محض دریافت پاسخ وزارت خارجه،‌ این مطلب به روز‌رسانی خواهد شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران، پیشتر گفته بود آزادی گروگان‌ها در ایران «یک پیش‌نیاز برای احیای برجام» است. گروه‌های مدافع حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند که با بازداشت افراد دوتابعیتی از آنها به عنوان اهرم دیپلماتیک استفاده می‌کند، اما تهران همواره اتهام سیاسی بودن بازداشت این افراد را رد می‌کند.

دور هشتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین در جریان است. رویترز پیشتر در گزارشی یک نسخه از توافق پیش‌نویس احتمالی را منتشر کرد.

دیپلمات‌ها می‌گویند که هنوز مشخص نیست مذاکرات به نتیجه خواهد رسید و همچنین برداشتن برخی از تحریم‌های حساس نیازمند گفتگوی مستقیم مقامات آمریکایی و ایرانی خواهد بود. ایران تاکنون از مذاکرات مستقیم با آمریکا خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG