لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

حکومت ایران، تهدیدی مشترک‌ از منظر بلینکن و لاپید


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، تلفنی گفت‌‌‌وگو کرد.

بر اساس اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن طی این مکالمه، تصدی سمت جدید لاپید را به او تبریک گفته و بر «تعهد قاطعانه ایالات متحده بر همکاری آمریکا و اسرائیل، امنیت اسرائیل و مقابله با تهدیدات مشترک از جمله تهدید ایران» تاکید کرده است.

در این اطلاعیه قید شده «آقای بلینکن در گفت‌وگوی خود با آقای لاپید در زمینه مناقشه میان اسرائیل و فلسطین، بر حمایت واشنگتن از راه‌ حل تشکیل دو کشور تاکید کرده است.»

بلینکن گفته‌ است که آمریکا ‌از «یافتن راه‌ حلی که برای ایجاد دو‌ کشور باشد و از طریق مذاکره حاصل شود» حمایت می‌کند. وزیر امور خارجه ایالات متحده همچنین گفته‌ است که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا مشتاق است که در سفر آتی از «همکاری‌های بیشتر با اسرائیل» خبر بدهد.

در همین راستا، کارین ژان‌پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید از برنامه جو بایدن، برای سفر به خاورمیانه در ماه جاری خبر داده بود.

ژان‌پی‌یر، پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، طی روزهای ۲۲ تا ۲۵ تیر از منطقه خاورمیانه بازدید خواهد کرد.

بر اساس این بیانیه، جو بایدن در این سفر، ضمن تقویت «تعهد آهنین ایالات متحده به امنیت و رفاه اسرائیل» در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس که با همراهی سران کشورهای مصر، عراق، و اردن برگزار می‌شود و به «شورای همکاری خلیج فارس به‌علاوه ۳» موسوم است، شرکت می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در این جلسه‌ها با همتایان خود از سراسر منطقه «برای پیشبرد منافع امنیتی، اقتصادی، و دیپلماتیک ایالات متحده» دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG