لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

درخواست قاضی آرژانتینی: چهار لبنانی مظنون در بمب‌گذاری مرکز یهودیان را بازداشت کنید


آرشیو
آرشیو

یک قاضی در آرژانتین روز پنجشنبه حکم جلب چهار مرد لبنانی را که مظنون به دست داشتن در حمله به مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس هستند برای پلیس بین‌الملل «اینترپل» فرستاد و خواهان بازداشت آنها شد.

در جریان حمله با کامیون بمب‌گذاری شده در سال ۱۹۹۴ به این مرکز ۸۵ نفر کشته شدند.

به گزارش سی‌ان‌ان، قاضی فدرال، دانیل رافکاس، حکم جلب این چهار مظنون را صادر کرد که به گفته او سه نفر از آنها در کشورهای همسایه پاراگوئه یا برزیل زندگی می‌کنند.

رفکاس که اکتبر گذشته درخواست دستگیری یک مقام ارشد ایرانی متهم به ایفای نقش محوری در این حمله را داشت، به این شبکه گفت که مظنون است که این چهار مرد با شاخه مسلح حزب‌الله لبنان که آمریکا آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. همکاری می‌کردند.

روزنامه «کلارین» نیز گزارش داد که این چهار مظنون، متهم به ایفای نقش لجستیکی «ثانویه» در بمب‌گذاری هستند و گفته می‌شود که ماه‌ها پیش از وقوع حمله به مهاجمان برای ورود به آرژانتین کمک کردند.

حمله تروریستی به مرکز یهودیان در بوینس‌آیرس
حمله تروریستی به مرکز یهودیان در بوینس‌آیرس

رویترز نتوانست به طور مستقل صدور این احکام جلب را تایید کند، و دولت آرژانتین و اینترپل به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

دادگاه‌های آرژانتین عامل این حمله را ایران می دانند، اما هیچ فردی در رابطه با این پرونده یا بمب‌گذاری مرگبار سفارت اسرائیل در بوئنوس‌آیرس در سال ۱۹۹۲ محاکمه نشده است. ایران نقش داشتن در هر دو حمله را رد می‌کند.

بمب‌گذاری در مرکز همیاری یهودیان در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) همزمان با ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی رخ داد که ۸۵ نفر کشته و بیش از سیصدنفر نیز مجروح شدند. مقامات آرژانتین می‌گویند این انفجار توسط حزب الله لبنان و به فرمان مقامات جمهوری اسلامی انجام شد. چندین مقام ایرانی از جمله احمد وحیدی و محسن رضایی درباره این بمب‌گذاری تحت پیگرد پلیس بین الملل قرار دارند.

این مطالب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG