لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

پنج شبه‌نظامی فلسطینی در مرز لبنان و سوریه کشته شدند


آرشیو
آرشیو

منابع آگاه روز چهارشنبه گفتند که در جریان انفجاری در نزدیکی مرز لبنان و‌ سوریه، پنج تن از اعضای یک گروه شبه‌نظامی فلسطینی کشته شدند.

یک منبع اسرائیلی به رویترز گفت که ارتش اسرائیل نقشی در این انفجار نداشته و ارتش لبنان نیز از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. اما این گروه شبه‌نظامی فلسطینی، که می‌گوید اعضایش در جریان حمله هوایی اسرائیل به یک سایت تحت کنترل این گروه در نزدیکی مرز لبنان و سوریه کشته شدند، اسرائیل را مقصر معرفی کرده است.

در این حال، یک منبع امنیتی فلسطینی و یک منبع لبنانی به رویترز گفتند که این حادثه به دلیل جابه‌جایی مواد منفجره توسط اعضای این گروه شبه‌نظامی رخ داد.

یک منبع امنیتی دیگر لبنانی نیز گفت که نمی‌تواند تأیید کند که انفجار، ناشی از حمله هوایی اسرائیل بوده است.

ارتش اسرائیل هم به رویترز گفت که در مورد گزارش‌های رسانه‌های خارجی اظهار نظر نمی‌کند.

دیدار احمد جبرئیل در هنگام حیات با علی خامنه‌ای، رهبر حمهوری اسلامی، در ایران. جمهوری اسلامی از حامیان او بود.
دیدار احمد جبرئیل در هنگام حیات با علی خامنه‌ای، رهبر حمهوری اسلامی، در ایران. جمهوری اسلامی از حامیان او بود.

این گروه شبه‌نظامی در سال ۱۹۶۸ پس از انشعاب از یک گروه دیگر فلسطینی تأسیس شد. این گروه با حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران روابط نزدیکی دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا نام احمد جبرئیل بنیان‌گذار این گروه را در فهرست تروریستی قرار داده بود. جبرئیل تا زمان مرگش در سال ۲۰۲۱ میلادی از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار بود و در جنگ داخلی سوریه، از بشار اسد حمایت می‌کرد.

این گروه شبه‌نظامی فلسطینی در سال‌های اولیه فعالیت خود، ده‌ها حمله تروریستی از جمله بمب‌گذاری و آدم‌ربایی را در خاورمیانه و اروپا انجام داد و از نخستین گروه‌هایی بود که از جوخه انتحاری استفاده کرد.

در تهیه این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG