لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

دادگاه نظامی لبنان، پنج عضو حزب‌الله و امل را به قتل صلح‌بان ایرلندی متهم کرد


تصویر حسن‌ نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان - آرشیو
تصویر حسن‌ نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان - آرشیو

یک منبع ارشد قضایی لبنان روز پنجشنبه گفت یک دادگاه نظامی لبنان، پنج تن از اعضای گروه حزب‌الله و جنبش امل را به قتل یک صلح‌بان ایرلندی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ میلادی متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پنج تن از جمله هفت متهمی هستند که پیشتر، دستگاه قضائی لبنان در ماه ژانویه سال جاری میلادی، آنها را متهم کرده بود.

اما به نوشته رویترز، یک سند جدید دادگاه نظامی که روز پنجشنبه ارائه شد، برخی از آنها را از اعضای حزب‌الله معرفی می‌کند. حزب‌الله، مورد حمایت جمهوری اسلامی است و آمریکا آن را سازمانی تروریستی می‌داند.

حزب‌الله، به رهبری حسن نصرالله، و امل که آن را نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان رهبری می‌کند، از اظهار نظر فوری به این اتهامات خودداری کردند.

یک سخنگوی نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفل) به رویترز گفت: «این گامی مهم به سوی عدالت است و ما همچنان خواستار پاسخگویی همه عاملان هستیم.»

یک منبع قضایی به رویترز گفت قاضی دادگاه نظامی، این پنج تن را به انجام یک عمل جنایتکارانه که منجر به قتل نیروی صلح‌بان ایرلندی و تلاش برای قتل سه سرباز دیگر شد، متهم کرد.

این منبع گفت اتهام وارد شده، مجازات اعدام دارد و افزود: در این سند به شواهدی اشاره شده است که متهمان در تصاویر ضبط شده دوربین‌ها، خود را اعضای حزب‌الله معرفی می‌کنند.

ارتش لبنان یکی از متهمان را در اواخر سال ۲۰۲۲ در ارتباط با این پرونده و به اتهام قتل بازداشت کرد. این فرد آن زمان به عنوان یکی از حامیان حزب‌الله معرفی شد.

شش مظنون دیگر با اتهاماتی از تلاش برای قتل گرفته تا آسیب رساندن به خودرو، روبرو هستند. هیچ کدام از آنها در بازداشت نیستند.

XS
SM
MD
LG