لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۱

روحانی ارشد مسیحی و منتقد حزب‌الله لبنان: قانون اساسی «بی‌رحمانه» نقض شد


روحانی ارشد مسیحی لبنان، اسقف بشاره بطرس الراعی - آرشیو

روحانی ارشد مسیحی لبنان، اسقف بشاره بطرس‌الراعی، روز یکشنبه گفت: قانون اساسی و ساختار دموکراتیک این کشور «بی‌رحمانه» در جریان تلاش نافرجام برای انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان، در هفته گذشته نقض شد. او هشدار داد که اختلافات در این کشور گسترش یافته است.

گروه شیعه حزب الله که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، همراه با نزدیک‌ترین متحدان خود، مانع تلاش جناح‌های مختلف، از جمله احزاب اصلی مسیحی برای انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسقف بشاره بطرس‌الراعی این موضوع را در اولین خطبه خود پس از این اقدام حزب‌الله و متحدانش بیان کرد.

احزاب مسیحی لبنان چهارشنبه گذشته می‌خواستند جهاد ازعور، یک مقام صندوق بین‌المللی پول، را به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب کنند.

این دوازدهمین بار بود که پارلمان لبنان نتوانست فردی را برای مقام ریاست‌جمهوری انتخاب کند.

روحانی ارشد مسیحی که منتقد گروه مسلح حزب‌الله است، جلسه روز چهارشنبه پارلمان را «مسخره بازی» خواند.

او پیشتر نیز از جمله در سال ۲۰۲۱ از حزب‌الله در پی حملات راکتی به اسرائیل انتقاد کرده بود.

انتخاب سمت‌‌های ریاست جمهوری، نخست‌وزیری و ریاست پارلمان در لبنان در امتداد خطوط فرقه‌ای است و بن‌بست هفته گذشته در پارلمان نیز در امتداد همین دسته‌بندی‌های فرقه‌ای بود.

احزاب مسیحی حامی جهاد ازعور، مدیر بخش خاورمیانه صندوق بین المللی پول و وزیر دارایی سابق لبنان، هستند. اما دو جناح‌ شیعه حزب‌الله و امل با او مخالفت می‌کنند.

این روحانی ارشد مسیحی لبنان گفت در شرایطی که کشور که از سال ۲۰۱۹ در بحران مالی فرو رفته است و به وحدت نیاز دارد، «زخم» تفرقه عمیق‌تر شده است.

به گزارش رویترز، آقای ازعور ۵۹ رای از ۱۲۸ قانونگذار را به دست آورد که کمتر از ۸۶ رای لازم برای پیروزی در دور اول رای گیری بود. سلیمان فرنجیه، سیاستمدار مسیحی مورد حمایت حزب الله، ۵۱ رای به دست آورد.

پس از خروج حزب‌الله و متحدانش از پارلمان، نبیه بری، رئیس مجلس و متحد آن گروه، به جلسه پارلمان پایان داد. پارلمان با این خروج به حد نصاب برای دور دوم رای‌گیری نرسید. در دور دوم رای‌گیری، برای پیروزی نامزد یاست جمهوری به ۶۵ رأی نیاز است.

حزب الله و متحدانش، جهاد ازعور شخصی نامیدند که در پی تقابل است. مفتی شیعه لبنان بدون نام بردن از آقای ازعور، او را متهم کرد که مورد حمایت اسرائیل است.

برخی از قانونگذاران طرفدار جهاد ازعور پس از اینکه مشخص شد یک برگه رای گم شده است، خواستار بازشماری مجدد برگه‌های رای یا رای‌گیری دوباره شدند. اما نبیه بری نپذیرفت و گفت که این، نتیجه را تغییر نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG