لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

تشدید بحران لبنان با ناکامی مجلس در انتخاب رئیس‌ جمهوری


انتخابات ریاست جمهوری در پارلمان لبنان - ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳ (۲۴ خرداد ۱۴۰۲)
انتخابات ریاست جمهوری در پارلمان لبنان - ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳ (۲۴ خرداد ۱۴۰۲)

بحران مالی لبنان روز چهارشنبه و در پی مخالفت گروه حزب‌الله و متحدانش با انتخاب یک مقام ارشد صندوق بین‌المللی پول به عنوان رئیس جمهوری آن کشور وخیم‌تر شد.

این امر همچنین موجب تشدید تنش‌های فرقه‌ای و تضعیف امید برای احیای دولتِ در آستانه فروپاشی لبنان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با گذشت چهار سال از ورود لبنان به ورطه بحران شدید مالی پارلمان آن کشور روز چهارشنبه برای دوازدهمین بار در انتخاب فردی برای مقام رئیس جمهوری ناکام شد. مطابق قانون رئیس جمهوری لبنان باید یک مسیحی مارونی باشد.

این بدترین بحران مالی لبنان از زمان جنگ داخلی آن کشور (۱۹۷۵- ۱۹۹۰) تاکنون است.

قانون‌گذاران عضو حزب‌الله، گروه شیعه مسلح مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، و متحدانش از جمله جنبش شیعه «امل» از جلسه خارج شدند تا نگذارند تلاش احزاب اصلی مسیحی برای انتخاب جهاد آزور، مقام رسمی صندوق بین المللی پول، به عنوان رئیس جمهوری به نتیجه برسد.

این امر باعث به وجود آمدن یک شکاف فرقه‌ای میان حزب‌الله و مسیحیان - از جمله جبران باسیل، از اصلی‌ترین متحدان مسیحی حزب‌الله، شده است. باسیل به همراه جناح‌های مسیحی مخالف حزب‌الله از انتخاب آزور به عنوان رئیس جمهوری حمایت کرده است.

آزور، مدیر بخش خاورمیانه صندوق بین المللی پول و وزیر سابق دارایی لبنان، در رای‌گیری اولیه از ۱۲۸ قانون‌گذار پارلمان حمایت ۵۹ قانون‌گذار را به دست آورد که کمتر از دو سوم مورد نیاز برای پیروزی در دور اول بود.

سلیمان فرنجیه که مورد حمایت حزب الله و متحدانش است ۵۱ رای کسب کرد.

XS
SM
MD
LG