لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

انتشار تصاویر تانک‌های اسرائیلی در غزه؛ اسرائیل برای محاصره شهر غزه آماده می‌شود


حملات اسرائیل به غزه
حملات اسرائیل به غزه

اسرائیل روز شنبه با انتشار تصاویری از تانک‌های جنگی خود در سواحل غربی غزه ۴۸ ساعت پس از دستور حملات زمینی گسترده در سراسر مرزهای شرقی خود، تلویحا از قصد خود برای محاصره شهر غزه، بزرگ‌ترین شهر در منطقه نوار غزه‌، در روز یکشنبه خبر داد.

به گزارش رویترز،‌ حماس، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی، می‌گوید که علیه نیروهای اسرائیلی در شمال غزه حملات خمپاره‌ای انجام داده و با موشک به تانک‌های اسرائیلی حمله کرده است. این گروه تلاش کرده است گزارش‌ها درباره پیشروی‌های عمیق اسرائیل را کم اهمیت جلوه دهد.

ارتش اسرائیل می‌گوید که در «مرحله دوم» جنگ علیه شبه‌نظامیان حماس جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۵۰ موضع حماس، از جمله مراکز فرماندهی عملیاتی، پاسگاه‌های دیدبانی، و ایستگاه‌های پرتاب موشک ضد تانک، را هدف قرار دادند.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «ما به تدریج در حال گسترش عملیات زمینی و دامنه عملیاتی نیروهای خود در نوار غزه هستیم.»

اسرائیل از زمان حمله حماس در ۱۵ مهر که طی آن حداقل ۱۴۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر گروگان گرفته شدند، محاصره غزه را تشدید و حملات هوایی، دریایی، و زمینی علیه مواضع حماس را آغاز کرد.

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، ژاپن، و اسرائیل حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

سرهنگ اِلاد گورن، هماهنگ‌کننده اسرائیل در امور فلسطینی‌ها، گفت که کشورش در روزهای آینده اجازه افزایش ورود چشمگیر کمک به غزه را خواهد داد و غیرنظامیان فلسطینی باید به یک «منطقه بشردوستانه» در جنوب نوار غزه بروند.

همچنین، به گزارش هاآرتص، اسرائیل دومین خط لوله از سه خط لوله آب را که آب نوار غزه را تأمین می‌کند، باز کرد و اکنون در مجموع نزدیک به ۲۹ میلیون لیتر در روز به اراضی تحت کنترل حماس سرازیر می‌شود.

بنا بر این گزارش، عرضه این مقدار آب در روز کمی بیش از نیمی از حدود ۴۹ میلیون لیتر در روز است که اسرائیل قبل از جنگ عرضه می‌کرد.

اسرائیل متعهد شده است که حماس را نابود کند، وظیفه‌ای که به گفته نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، طولانی و مستلزم حملات زمینی بلندمدت است.

همچنین نگرانی‌ها از گسترش جنگ اسرائیل با حماس به دیگر بخش‌های منطقه - از جمله به لبنان که ارتش اسرائیل و گروه حزب‌الله مورد حمایت جمهوری اسلامی در حال تبادل آتش هستند - ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG