لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

پاپ فرانسیس: حماس گروگان ها را آزاد کند


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه خواستار آتش‌بس اسرائیل و حماس شد و بار دیگر از شبه نظامیان حماس خواست که گروگان‌ها را آزاد کنند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

به گزارش رویترز او در مراسم برکت هفتگی در میدان سنت پیتر واتیکان، طرفین جنگ را مورد خطاب قرار داد و گفت «نگذارید امکان کنار گذاشتن سلاح ها» به عنوان یک راه حل بی اثر شود.

او با اشاره به درخواست تلویزیونی اخیر پدر ابراهیم فالتاس، یکی از نمایندگان واتیکان در بیت المقدس، گفت: «آتش بس.»

پاپ فرانسیس ادامه افزود: «ما میگوییم آتش بس، آتش بس. برادران و خواهران بس کنید! جنگ همیشه شکست است، همیشه».

وی با اشاره به وضعیت وخیم در فلسطینی ها و اسرائیل، گفت: «به ویژه در غزه، اجازه دهید جایی برای تضمین کمک های بشردوستانه وجود داشته باشد و گروگان ها فورا آزاد شوند.»

همزمان با هشدارهای پاپ در واتیکان، سازمان ملل اعلام کرد، هزاران نفر از ساکنان ناامید غزه به انبارها و مراکز توزیع آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا) حمله کردند و آرد و «اقلام اساسی نجات» را برداشتند.

درخواست آتش بس از سوی پاپ فرانسیس در حالی است که نیروهای اسرائیلی در حال انجام عملیات زمینی علیه حماس در غزه است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل آن را مرحله دوم جنگ سه هفته ای با هدف سرکوب این گروه خواند.

تانک‌ها و پیاده نظام ارتش اسرائیل سه هفته پس از تهاجم وحشیانه حماس به اسرائیل، به غزه حمله زمینی کردند. تهاجم زمینی گسترده زمانی انجام شد که اسرائیل از هوا، زمین و دریا به غزه حمله کرد.

XS
SM
MD
LG