لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

هشدار اسرائیل به ایلان ماسک در مورد خدمات اینترنتی در غزه: حماس، داعش است


ایلان ماسک. آرشیو
ایلان ماسک. آرشیو

وزیر ارتباطات اسرائیل به ایلان ماسک هشدار داد که با تمام امکانات از ارائه خدمات ارتباطی و اینترنتی در نوار غزه جلوگیری خواهد کرد و تا زمانی که حماس تمامی گروگان‌های را آزاد نکند روابطش را با استارلینک قطع خواهد کرد.

شلومی کارعی ساعاتی پس از آن که ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس و رسانه اجتماعی ایکس، گفته بود که استارلینک از پیوندهای ارتباطی در غزه از طریق «سازمان‌های امدادرسانی شناخته شده بین‌المللی» پشتیبانی می‌کند، در حساب کاربری ایکس نوشت که اسرائیل با استفاده از تمامی اهرم‌هایش اجازه نخواهد داد حماس از خدمات ارتباطی برای «فعالیت‌های تروریستی» استفاده کند.

او نوشت: «شکی نیست و ما می‌دانیم و ماسک هم می‌داند که حماس، داعش است. شاید ماسک مایل باشد که ارائه خدمات ارتباطی را به آزادی نوزادان، پسران، دختران و سالمندان ما و همه آنها، مشروط کند. تا آن زمان دفتر من کلیه روابطش را با استارلینک قطع می‌کند.»

ایلان ماسک روز شنبه گفت که استارلینک اسپیس ایکس از پیوندهای ارتباطی در غزه از طریق «سازمان‌های امدادرسانی شناخته شده بین‌المللی» پشتیبانی می‌کند.

او در پاسخ به کاربری در ایکس که گفته بود «این مردم (در غزه) متحمل رنجند و نمی‌توانند جهان را از آنچه برسرشان می‌آید مطلع کنند» گفت: «هیچ پایانه‌ای درخواست اتصال به استارلینک نکرده است. اسپیس ایکس از پیوندهای ارتباطی با سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی پشتیبانی می‌کند.»

همزمان با گسترش عملیات زمینی ارتش اسرائیل در نوار غزه منابع جهانی از کاهش شدید سرعت یا قطعی کامل اینترنت در غزه به علت تخریب شبکه‌‌های ارتباطی در پی بمباران‌ها خبر داده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی در این زمینه اعلام کرد بر اساس تجزیه و تحلیل شبکه ناظر اینترنت «نت بلاکس»، اتصال اینترنت غزه در روز ۲۷ اکتبر در میانه حملات شدید زمینی اسرائیل، به پایین‌ترین حد خود از زمان حملات تروریستی حماس در روز ۷ اکتبر رسیده است.

براساس این گزارش به نقل از اطلاعات «نت بلاکس»، مسیرهای اتصال بین‌المللی اپراتور اصلی اینترنت غزه یعنی شرکت «پال‌تل»، به علت بمباران، از بین رفته و بسیاری از فلسطینی‌ها قادر به دسترسی به اینترنت و برقراری ارتباط الکترونیکی نیستند.

ماهنامه آمریکایی «وایرد» با تمرکز در حوزه فناوری، فرهنگ و اقتصاد در مقاله‌ای زیر عنوان «نابودی اینترنت غزه کامل شد» نوشت: «بیش از سه هفته است که غزه تقریباً با قطعی کامل اینترنت مواجه بوده است. کابل‌ها، دکل‌های مخابراتی و زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارتباطات آنلاین آسیب دیده یا از بین رفته‌اند، زیرا اسرائیل غزه را در واکنش به حمله حماس به اسرائیل و گروگان گرفتن صدها نفر در ۷ اکتبر هدف هزاران موشک قرار داد. سپس، عصر امروز (۲۷اکتبر)، در میان گزارش‌ها از بمباران شدید غزه، آخرین اتصالات باقی مانده از بین رفت.»

شبه‌نظامیان حماس، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی که از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و اسرائیل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته در ۷ اکتبر سراسر خاک اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار داد که ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت و بیش از ۲۰۰ نفر از جمله زنان، کودکان و سالمندان را گروگان گرفت.

XS
SM
MD
LG