لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

وزیر دفاع اسرائیل: حمله زمینی به حماس بخشی از تلاش برای آزادی گروگان‌ها است


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، یکشنبه ۷ آبان، با اعضای خانواده گروگان‌هایی که توسط گروه حماس در غزه نگهداری می شوند، ملاقات کرد.

در بیانیه وزارت دفاع اسرائیل آمده است که گالانت به خانواده‌های گروگان‌ها گفت: «عملیات زمینی با تلاش برای بازگرداندن گروگان ها در هم آمیخته است.»

او می‌گوید: «اگر فشار نظامی بر حماس وارد نشود، هیچ چیزی پیشرفت نخواهد کرد».

او در ادامه افزود: «ما با حیوانات می‌جنگیم نه با مردم. این پیچیده است، همراه با امید و ناامیدی. من مصمم به پیروزی در جنگ هستم و بازگرداندن گروگان‌ها بخشی از پیروزی است.»

در همین حال، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه خواستار آتش‌بس اسرائیل و حماس شد و بار دیگر از شبه نظامیان حماس خواست که گروگان‌ها را آزاد کنند.

اسرائیل از آغاز حملات ۷ اکتبر حماس که دستکم ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشت و بیش از ۲۰۰ نفر از جمله کودکان، زنان و سالمندان را اسیر کرد، خواستار آزادی فوری بدون قید و شرط همه گروگان‌ها شد.

تایمز اسرائیل، پیشتر، به نقل از مایکل هرتزوگ، سفیر اسرائیل در آمریکا گفت که اسرائیل «فرصتی به گروه‌های تروریستی غزه می‌دهد تا گروگان‌های را آزاد کنند.»

رویترز هم در گزارشی قبل از آن که اسرائیل از دومین مرحله از جنگ با غزه خبر دهد، به نقل از سه دیپلمات و یک منبع آگاه در منطقه نوشت: «در حالی که اسرائیل آماده حمله زمینی به غزه است، میانجی‌های قطری از حماس می‌خواهند که به روند آزادسازی گروگان‌ها شتاب بخشد.»

قطر با هماهنگی آمریکا، مذاکرات با حماس و مقامات اسرائیلی را برای آزادی گروگان ها هدایت می‌کند.

حماس تاکنون چهار تن از گروگان‌های غیر نظامی خود را آزاد کرده است که دو تبعه آمریکا و دو تبعه اسرییلی هستند.

منابع رویترز گفتند که گفتگوها برای آزادی گروگان‌ها شامل سربازان اسرائیلی اسیر حماس نیست.

ایالات متحده، اسرائیل، اتحادیه اروپا و ژاپن حماس را یک گروه تروریستی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG