لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

نتانیاهو به آمریکا: در موضع من نسبت به حماس تردید نکنید


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

در پی شکسته شدن سریع آتش‌بس شکننده روز جمعه در غزه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنانی خطاب به کاخ سفید آمریکا گفت جهت برقراری آتش‌بس با شبه‌نظامیان فلسطینی به اسرائیل فشار نیاورد.

خبرگزاری آسوشیدپرس، به نقل از منابع نزدیک به گفتگوهای میان نتانیاهو و مقام‌های آمریکایی، از جمله جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده که در تلاش برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه مدتی است در منطقه بسر می‌برد، در گزارشی نوشت نخست وزیر اسرائیل به دولت باراک اوباما توصیه کرده است که در موضع او در قبال گروه حماس تردید نکند.

به گفته این منابع، مقام‌های اسرائیلی همچنین از قول نتانیاهو گفته‌اند باید به او در این ماجرا، و این که می‌گوید حماس تمایلی به پذیرش آتش‌بس ندارد و پیگیر گفتگوها برای رسیدن به توافق برای رسدن به آن نیست، اعتماد کرد.

دولت آمریکا روز جمعه نقض آتش‌بس اعلام شده بین‌المللی توسط شبه‌نظامیان فلسطینی را محکوم کرد و ربودن احتمالی یکی از سربازان اسرائیلی را اقدامی «وحشیانه» خواند.

این واکنش آمریکا، در پی اظهارات مقام‌های اسرائیلی بیان شد که تلاش‌های دیپلماتیک ‌برای برقراری آتش‌بس در غزه را زیر سئوال برده و ارزیابی‌های ایالات متحده و سازمان ملل متحد در باره این که جنبش حماس راهی را که پیش گرفته تغییر خواهد داد، را «ساده لوحی» خواندند.

سخنان روز شنبه نخست وزیر اسرائیل، نشانه‌ای از عدم تمایل آن کشور برای حضور در گفتگوهای قاهره است که برای رسیدن به توافقی جدید جهت برقراری آتش‌بس پیشنهاد شده است.

خبرگزاری آسوشیدپرش در گزارشی جداگانه، از یووال استاینیتز یکی از اعضای کابینه آقای نتانیاهو، نقل کرده است که اسرائیل هیاتی به قاهره برای حضور در گفتگوها درباره برقراری آتس‌بس در غزه اعزام نخواهد کرد.

این در حالی است که هیاتی از تشکیلات خودگردان فلسطینی، برای شرکت در این گفتگوها عازم مصر خواهد شد؛ اما مذاکره با حماس بطور غیرمستقیم و از طریق ترکیه و قطر انجام می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقام‌های اسرائیلی قطر را به خاطر آنچه که «وادار نکردن حماس به پیروی از توافق» آتش‌بس خواندند، مورد نکوهش قرار دادند.

در مقابل، مقام‌های فلسطینی نیز اسرائیل را متهم می‌کنند که خواهان برقراری آتش‌بس نیست و در راه رسیدن به توافق و همینطور گفتگوهای صلح، بویژه پس از توافق گروه‌های فلسطینی فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی فلسطینی، کارشکنی می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا حمله حماس به سربازان اسرائیلی در غزه را نقض‌آتش بس اعلام شده اخیر با اهداف انسان‌دوستانه خواند و ضمن محکوم کردن آن، خواستار آزادی فوری سرباز اسرائیلی شد که گفته می‌شود به اسارت نیروهای حماس درآمده است.

باراک اوباما در نشست خبری روز جمعه در کاخ سفید گفت «فکر می‌کنم اگر اسرائیل و جامعه بین‌المللی نتوانند به تعهد حماس مبنی بر رعایت آتش‌بس اعتماد کنند، برقراری مجدد آتش‌بس دشوار خواهد بود.»

آتش‌بس ۷۲ ساعته‌ای که قرار بود از صبح جمعه میان اسرائیل و حماس در نوار غزه اجرا شود، پس از چند ساعت نقض شد و بویژه پس از انتشار خبر ربوده شدن یک نظامی اسرائیلی توسط نیروهای فلسطینی، بر شدت بحران افزوده شد.

حماس می‌گوید اطلاعی از سرنوشت سرباز ربوده شده اسرائیلی ندارد. گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس نیز گفته هدار گولدین ۲۳ ساله در اختیار آنها نیست و این سرباز ممکن است در اثر حملات هوایی اسرائیل کشته شده باشد.

با تشدید بحران، شمار قربانیان فلسطینی در نوار غزه از مرز ۱۶۷۰ نفر گذشته است که بیشتر آنها غیرنظامی هستند. بنابر گزارش‌ها، از زمانی که آتش‌بس روز جمعه شکسته شد تا کنون دست‌کم ۱۰۰ فلسطینی کشته شدند و برخی از منابع پزشکی و بیمارستانی فلسطینی حتی از کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌دهند.

از طرف اسرائیل نیز ۶۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۳ نقر از آنها غیرنظامی بودند.

جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه از ۲۶ روز پیش آغاز شد و اسرائیل تاکید کرده تا نابودی کامل تونل‌های حفر شده توسط حماس در امتداد مرزهای غزه و اسرائیل، به عملیات نظامی ادامه خواهد داد. ارتش اسرائیل می‌گوید تنها سه تونل از مجموع ۳۱ تونل شناسایی شده حماس باقی مانده است که به کفته مقام‌های ارتش اسرائیل «عملیات انهدام آنها تا فردا به پایان خواهد رسید.»

نیروهای حماس نیز پس از چند روز وقفه، توانستند دو راکت به مناطق نزدیک شهر تل‌آویو و هرتزلیا پرتاب کنند، اما همچون بسیاری از راکت‌های پرتاب شده در هفته‌های اخیر، توسط سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» رهگیری و منهدم شدند.

XS
SM
MD
LG