لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

اوباما از حماس خواست سرباز اسرائیلی را بی قید و شرط و سریع آزاد کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر جمعه طی سخنانی گفت ما حماس و گروههای فلسطینی را برای کشتن و ربودن سربازان اسرائیلی محکوم کرده ایم. سازمان ملل هم این اقدام حماس را محکوم کرده است. آقای اوباما افزود اگر آنها در باره آتش بس و حل این مساله جدی باشند باید سرباز اسیر را بی قید و شرط و هر چه سریعتر آزاد کنند.

آقای اوباما گفت موضع من از ابتدا روشن بوده است. اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند. هیچ کشوری ساختن این تونلها را تحمل نمی کند. موشک پرانی به خاک خود را تحمل نمی کند و نمی پذیرد که شهروندانش مجبور باشند هر ۲۰ دقیقه یا نیم ساعت یکبار به پناهگاه بروند.

بنابر این ما نه فقط از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت کرده ایم، بطور عملی هم از آنها حمایت کرده ایم مثل کمک به ساخت گنبد آهنین. ما تا حد امکان با آنها همکاری کرده ایم تا مطمئن شویم که اسرائیل می تواند از شهروندان خود دفاع کند. در عین حال بروشنی گفته ایم که شهروندان بیگناه غزه که در این میان کشته می شوند، باری روی وجدان ما هستند، باید برای دفاع از آنها کاری کنیم. آتش بس یکی از راههائی بود که می توانست از کشتار جلوگیری کند. فرصتی بود برای این که مسائل کهنه حل شود. اسرائیل به آتش بس متعهد بود، ولی آتش بس نقض شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت تلاش برای آتش بسی دو باره مشکل خواهد بود. اما ما به کارمان ادامه می دهیم . جان کری برای برقراری صلح بسختی تلاش کرد و گاه با بی انصافی مورد انتقاد قرار گرفت. بهر حال ما تلاش می کنیم به جائی برسیم که کشتار متوقف شود . مساله اصلی این است که امنیت اسرائیل باید تضمین شود و نگرانی های فلسطینی ها هم مورد توجه قرار گیرد. ما برای رسیدن به این هدف تلاش می کنیم. اما زمان لازم است. اگر اسرائیل و جامعه بین الملل احساس نکنند که حماس به آتش بس پایبند می ماند برقرار ی دو باره آتش بس مشکل خواهد بود. آقای اوباما گفت مهم نیست کدامیک از رهبران حماس دستور ربودن سرباز اسرائیلی را داده است. مساله این است که وقتی آتش بس را پذیرفتند یعنی از طرف همه فلسطینی ها حرف می زنند. اگر نمی توانند همه جناحها را کنترل کنند و چند ساعت بعداز توافق آتش بس سربازان اسرائیلی را می کشند یا می ربایند، برای اسرائیل مشکل خواهد بود که دو باره یک آتش بس را بپذیرد.

آقای اوباما سخنرانی خود را با مسائل اقتصادی و با اشاره به چند نکته آغاز کرد: در ۶ ماه گذشته به طور متوسط هر ماه ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده؛ رشد اقتصاد بالاتر رفته؛ وضع کارخانه های تولیدی بهتر شده؛ اتومبیل سازی ها وضعشان خوب است؛ و فروش افزایش یافته است.

آقای اوباما گفت ما خبرهای خوبی درباره پیشرفتهای اقتصادی می شنویم و تصمیم ما بر این است که رشد ادامه یابد، اما کنگره آمادگی ندارد گامهای لازم را بردارد، در حالی که برداشتن این گامها برای خانواده های طبقه متوسط مهم است.

درباره مهاجرت

رئیس جمهوری آمریکا در مورد مساله مهاجرت هم خواهان همکاری کنگره شد و گفت تلاش جمهوریخواهان این است که قانونی را تصویب کنند که می دانند هرگز اجرایی نمی شود.

تعطیلی کنگره

آقای اوباما گفت وقتی کنگره در تعطیلات است، من مجبورم تصمیم هایی بگیرم که کارها پیش برود. وی با اشاره به طرح جمهوریخواهان برای اقامه دعوا علیه وی گفت، از یک طرف آنها چنین طرحی اقامه کرده اند و از طرف دیگر کارشان را انجام نداده اند و انتظار می رود من آنها را اجرایی کنم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: وضع ما بهتر می بود اگر کنگره همکاری میکرد. امیدوارم ماه آینده که بر می گردند، آماده همکاری باشند و جلوی پیشرفت را نگیرند.

وی در پاسخ به سوالی درباره طرح اقامه دعوا از سوی جمهوریخوهان گفت بگذارید به نمونه مهاجرت بپردازیم، و افزود: قانون مهاجرتی دو حزبی که از تایید برخی از جمهوریخواهان محافظه کار هم برخوردار بود تصویب شد. که شامل مسائل مختلفی بود که همه جنبه ها در آن در نظر گرفته شده بود. بنابراین ما توافق دو حزبی داشتیم در همه جوانب. ولی آنها تصویب نکردند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی دیگر از سخنانش گفت: بحث میان من و جمهوریخواهان مجلس نمایندگان، همان است که میان آنها و دیگر گروهها از جمله بازرگانان و کلیساها و دیگران نیز وجود دارد.

آقای اوباما گفت جمهوریخواهان مجلس نمایندگان حتی در زمینه آنچه به طور سنتی قهرمان آن بوده اند توانایی همکاری ندارند و به عنوان نمونه به وضع بانک صادرات و واردات اشاره کرد و این که چطور بازرگانان آمریکا در دیگر کشورها با مشکلاتی مواجه می شوند که به دلیل عدم همکاری مجلس نمایندگان، قادر به فروش کالایشان نیستند و در نتیجه مشاغل در آمریکا در معرض خطر قرار می گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود به مشکلات موجود دیگر در زمینه های قوانین مالیاتی، تحصیلات دانشگاهی و بیمه بهداشتی و مخالفت جمهوریخواهان با آنها اشاره کرد.

آقای اوباما در بخش دیگری از سخنانش از عدم تایید دیپلماتها و تاخیر ایجاد شده در آنها توسط جمهوریخواهان انتقاد کرد و به نمونه سفیر پیشنهادی دولت برای روسیه اشاره کرد و گفت با این که سفیر پیشنهادی یک «کاریر دیپلمات» است ولی در تایید او وقفه ایجاد کردند، در شرایطی که ما مدتی است در روسیه سفیر نداریم و مساله اوکراین بسیار مهم است.

XS
SM
MD
LG