لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

اسرائیل خرید ۵۰ جنگنده آمریکایی اف ۳۵ را نهایی کرد؛ قوی‌ترین نیروی هوایی خاورمیانه


یک نمونه جت جنگنده لاکهید مارتین اف-۳۵
یک نمونه جت جنگنده لاکهید مارتین اف-۳۵

دولت اسرائیل در یک اقدام بی سر و صدا، اسناد خرید ۱۷ فروند دیگر از پیشرفته ترین هواپیمای جنگی ساخت ایالات متحده را نهایی کرد و آنرا برای اجرا به مقامات آمریکایی بازگرداند. به این ترتیب اسرائیل جمعا پنجاه فروند از این جنگنده ها را خریداری کرد که نیروی هوایی آن کشور را به پرقدرت ترین نیروی هوایی خاورمیانه و یکی از قوی ترین نیروهای هوایی جهان مبدل می کند.

برنامه خرید این جنگنده های رادار گریز، به علت بهای گزاف آن مدتی مورد بحث و بررسی در ارتش اسرائیل بود. نخستین بخش از این هواپیماها به مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار برای هر فروند قیمت گذاری شده بود. ولی پس از مدتی هزینۀ آن به ۱۲۰ میلیون دلار کاهش یافت.

هواپیمای اف – ۳۵ از نظر قدرت عملیاتی بهترین نوع جنگنده های جهان محسوب می شود و اسرائیل هنگامی در صدد خرید آن برآمد که هنوز گزینه جنگ علیه برنامه های اتمی ایران را مطرح می دانست. این هواپیما با تکنولوژی پیشرفته، قادر است همزمان چندین هدف را مورد حمله قرار دهد و شلیک ضد موشک های متعدد به سوی خود را خنثی سازد.

این هواپیما با سرعت ۱۹۰۰ کیلومتر در ساعت، قادر است بدون سوختگیری مسافتی را به طول ۲۲۰۰ کیلومتر طی کند. این برد به اف-۳۵ امکان می دهد از پایگاه خود در اسرائیل برخاسته و پس از انجام عملیات در خاک ایران به آشیانه باز گردد.

سفارش خرید اف – ۳۵ تا چند ماه پیش به ۳۳ فروند محدود شده بود. ولی کوتاه مدتی پس از آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، اسرائیل خرید ۱۷ فروند دیگر را درخواست کرد که امضای اسناد لازم در روزهای اخیر نهایی شد.

برخلاف جنگنده های قبلی آمریکایی، رادار گریز اف – ۳۵ دارای یک خلبان است زیرا دستگاه های پیشرفته ای که در هواپیما نصب شده، وجود کمک خلبان یا هوانورد را غیر ضروری می کند.

آگاهان نظامی می گویند اسرائیل برای هر فروند هواپیمایی که دریافت کند، چهار تا پنج خلبان آماده می سازد تا در صورت لزوم، بتواند از هر هواپیما در ۲۴ ساعت شبانه روز استفاده کند.

پرزیدنت ترامپ پس از دیدار اخیر از اسرائیل گفت از اینکه این جنگنده های تیزپرواز در خدمت نیروی هوایی اسرائیل قرار گرفته، خشنود است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG