لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

جنگنده های روسی نیروهای داعش در پالمیرا را بمباران کردند


همزمان با حملات هوایی و زمینی نیروهای دولتی سوریه به شرق شهر حلب، جنگنده‌های روسیه پیکارجویان داعش را که برای تصرف مجدد شهر باستانی پالمیرا (تدمر) پیشروی کرده‌اند، هدف قرار دادند.

نیروی هوایی روسیه روز یکشنبه ۲۱ آذر پیکارجویان داعش را که برای تصرف مجدد شهر باستانی پالمیرا تلاش می‌کردند، هدف ۶۴ حمله هوایی قرار داد. منابع روسی گزارش دادند که این حملات به کشته شدن ۳۰۰ پیکارجوی داعش و نابودی شماری از تجهیزات و خودروهای آنها منجر شده است.

داعش در روزهای اخیر وارد بخش شمالی پالمیرا شد.

در همین حال ارتش سوریه نیز با حمایت هوایی روسیه، اکثر مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب را تصرف کرده است.

رویترز می‌گوید مخالفان اسد تنها بخش کوچکی از شرق حلب را که مملو از جمعیت غیرنظامیان است در کنترل دارند و دولت سوریه و متحدانش برای شکست مخالفان به حملات بی وقفه زمینی و هوایی ادامه می دهند.

به گزارش همین خبرگزاری، مخالفان اسد در حلب گفته‌اند هیچ نتیجه‌ای از گفتگوهای بین‌المللی گرفته نشده است. آنها هشدار داده‌اند که بدون دخالت خارجی ممکن است سرنوشتشان به نحوی دردآور پایان گیرد، زیرا تنها با گزینه مرگ یا تسلیم روبرو شده‌اند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاریس این گزینه را به شکل دیگری مطرح کرد. او گفت: «شبه نظامیانی که بمباران می‌شوند و برخلاف تمامی قوانین جنگی بی‌رحمانه توسط رژیم اسد سرکوب می‌شوند، مطمئن نیستند که اگر برای نجات حلب توافق کنند که این شهر را ترک می‌کنند، حلب نجات پیدا کند. آنها همچنین مطمئن نیستند که جانشان حفظ خواهد شد و آزاد خواهند بود به منطقه دیگری بروند بدون آن که در آن جا هم هدف قرار گیرند. فعلا گزینه برای بسیاری از آنها این است که یا در حلب کشته شوند یا در ادلب.»

رژیم سوریه مناطق تحت کنترل مخالفان را به رغم حضور شهروندان غیرنظامی بمباران می‌کند. به گزارش یک شبکه سوری مدافع حقوق بشر که تشکیلاتی مستقل و غیردولتی است، هیلکوپترهای ارتش سوریه دو روز قبل محله الجالوم در شرق حلب را هدف بمب‌های بشکه ای قرار دادند که طی آن دستکم ۲۵ غیرنظامی، از جمله ۹ کودک و ۶ زن کشته شدند.

خبر دیگر از جبهه‌های جنگ در سوریه حاکی است که جنگنده‌های ترکیه مواضع گروه داعش در منطقه ال باب در شمال سوریه را هدف قرار دادند.

عملیات ارتش آزاد سوریه مورد حمایت آنکارا برای پس گیری ال باب از داعش که روز جمعه آغاز شد، بخشی از عملیات موسوم به سپر فرات است که ترکیه از چهار ماه قبل برای پاکسازی منطقه مرزی خود با سوریه به اجرا گذاشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG