لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

امضای قرارداد ۱۲۵ میلیون دلاری میان ترکیه و بریتانیا در صنعت دفاع


ترکیه و بریتانیا در پی دیدار ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، قراردادی ۱۲۵ میلیون دلاری به منظور کمک به توسعه ناوگان هواپیماهای جنگی ترکیه امضا کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیدار ترزا می از آنکارا و ملاقات او با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، که روز شنبه نهم بهمن انجام شد، به منظور ارتقای افزایش همکاری و تجارت میان دو کشور صورت گرفت.

طی این دیدار، شرکت صنایع دفاعی و هوا-فضایی بریتانیا موسوم به «بی‌ای‌ئی سیستمز» و صنایع هوا-فضای ترکیه، قراردادی ۱۲۵ میلیون دلاری امضا کردند تا به توسعه طرح ساخت هواپیماهای جنگنده ترکیه بپردازند.

خانم می و آقای اردوغان طی ملاقات خود همچنین به افزایش همکاری میان دو کشور بر سر مسئله امنیت و مبارزه با تروریسم پرداختند. نخست وزیر بریتانیا همچنین از دولت ترکیه خواست تا به ارزش های دموکراسی و حقوق بشری پایبند باشد.

طبق بیانیه منتشر شده از دفتر نخست وزیر بریتانیا، ترزا می درباره ملاقات خود از ترکیه و توافق تجاری میان دو کشور گفته است «این قرارداد آغاز یک رابطه تجاری عمیق با ترکیه است و در نهایت از مشاغل و رونق در ترکیه و بریتانیا تا چند دهه آینده محافظت خواهد کرد.»

ملاقات نخست وزیر بریتانیا از ترکیه که یکی از متحدان ناتو محسوب می شود در حالی صورت گرفت که انتقادها در داخل ترکیه به سرکوب حقوق مدنی شهروندان به دنبال کودتای نافرجام سال گذشته بالا گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG