لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

وبسایت خبری جینز: رو نمایی ایران از جنگنده «قاهر» در رژه روز ارتش


عکسی از ویدئوی منتشر شده در صدا و سیمای ایران
عکسی از ویدئوی منتشر شده در صدا و سیمای ایران

ایران جت جنگنده تک سرنشین موسوم به «قاهر ۳۱۳» را برای نخستین بار تست و تصاویر ویدئویی آنرا روز ۲۶ فروردین از تلویزیون صدا و سیمای ایران پخش کرد.

به نوشته وبسایت خبری جینز (Janes)، که معمولا اخبار مسائل نظامی و امنیتی را پوشش می دهد، قاهر با طولی کمتر از ۱۶ متر و فاصله بال تا بال ۱۱ متری، یک جنگنده جت دو موتوره و تک سرنشین با دو ورودی هوا در دو طرف کابین خلبان است. قاهر همچنین یک جنگنده رادارگریز معرفی شده است.

اولین ماکت جنگنده «قاهر» در بهمن سال ۱۳۹۱ توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، رونمایی شد اما دیگر خبری از آن نبود.

همان زمان، در اولین رونمایی از ماکت این جنگنده، بسیاری کارشناسان در سطح دنیا به جزئیات فنی آن ایراد گرفته و آنرا غیراستاندارد خواندند.

به نوشته جینز، حالا که ماکت، به محصول نهایی تبدیل شده، ایرادهای فنی ماکت این جنگنده همچنان در محصول نهایی نیز مشاهده می شود. یکی از این موارد ورودی های هوایی بسیار کوچک هستند که می تواند در جریان هوا به داخل موتور اختلال ایجاد کند. همچنین آئرودینامیک این جنگنده نیز غیر استاندارد خوانده شده است.

به نوشته وبسایت خبری جینز (Janes) از ایرادهایی که بویژه به تصاویر ویدئویی تست «قاهر» ایراد شده این است که در ویدئوی منتشر شده به نظر می رسد حرکت چرخ های عقب با حرکت چرخ دماغه هواپیما همگام نباشد.

جمهوری اسلامی ایران بخاطر تحریم های بین المللی هنوز با محدودیت هایی در حوزه تولید سلاح روبرو است.

مقام های آمریکا می گویند ایران از گروه هایی مثل حزب الله لبنان یا حوثی های یمن حمایت می کند و به همین دلیل ایران را تحت تحریم قرار داده اند. با اینکه تحریم های هسته ای ایران لغو شده، اما تحریم های تسلیحاتی و نقض حقوق بشر ایران همچنان ادامه دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG