لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

سوریه: یک جنگنده اسرائیلی را ساقط کردیم؛ اسرائیل تکذیب کرد


یک فروند جت جنگنده اف-۱۵ متعلق به نیروی هوایی ارتش اسرائیل - آرشیو
یک فروند جت جنگنده اف-۱۵ متعلق به نیروی هوایی ارتش اسرائیل - آرشیو

سوریه روز جمعه اعلام کرد یک فرونده جنگنده ارتش اسرائیل را هدف قرار داده و آن را ساقط کرده است. اسرائیل اما می‌گوید هواپیماهای نظامی آن کشور پس از انجام ماموریت‌هایی در چند نقطه از سوریه، به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند.

اسرائیل درباره هدف حملات هوایی صبح امروز ارتش آن کشور در سوریه توضیحی ارائه نداده، اما سوریه گفته است که جت‌های اسرائیلی به یک هدف نظامی نزدیک پالمیرا (تدمر) حمله کردند، که به گفته دمشق اقدامی تجاوزکارانه به نفع داعش است.

وزارت دفاع اسرائیل در اقدامی کم‌سابقه، با انتشار بیانیه‌ای عملیات امروز را تایید و اعلام کرد نیروی هوایی اسرائیل بامداد جمعه ۱۷ مارس چندین نقطه در سوریه را هدف حمله هوایی قرار دادند.

در این بیانیه همچنین ذکر شده است که در پی این عملیات، «چند موشک ضدهوایی از سوی سوریه پرتاب شد و سامانه دفاع هوایی وزارت دفاع اسرائیل یکی از آنها را رهگیری و ساقط کرد.»

وزارت دفاع اسرائیل در ادامه بیانیه خود تاکید کرده است که امنیت غیرنظامیان یا هواپیماهای اسرائیلی در هیچ مقطعی در جریان عملیات نظامی امروز، به خطر نیافتاده و آسیبی به آنها نرسیده است.

شلیک موشک از جانب سوریه به سمت جنگنده‌های اسرائیلی امری بسیار نادر است، هر چند مقام‌های نظامی اسرائیل می‌گویند چند ماه پیش شاهد مواردی از پرتاب موشک‌های دستی سوریه بوده‌ایم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG