لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

سازمان ملل درگزارشی داعش را جنایتکار جنگی اعلام کرد


Haitian students walk as they head to a security zone during an Earthquake and Tsunami Emergency drill in the city of Cap-Haitien.  An estimated 4,500 people participated in the activities during the exercise.
Haitian students walk as they head to a security zone during an Earthquake and Tsunami Emergency drill in the city of Cap-Haitien.  An estimated 4,500 people participated in the activities during the exercise.

به گزارش بازرسان سازمان ملل خشونت افراطی دولت اسلامی خودخوانده عراق و شام یا داعش در مورد شهروندان و به اسارت گرفتن سربازان در شمال شرقی سوریه وارد مرحله جنایت های جنگی و جنایت علیه بشر شده است.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل در آخرین گزارش خود که با عنوان «حکومت ترور: زندگی تحت لوای داعش در سوریه» منتشر کرده است، جزئیاتی تکان دهنده از کاربرد رعب و وحشت توسط داعش برای مرعوب و مطیع کردن سوری هایی که در مناطق زیر کنترل داعش زندگی می کنند، ارائه می دهد. این گزارش بر اساس ۳۰۰ مصاحبه با قربانیان و گواهان تهیه شده است.

بازرسان می گویند اعدام، قطع اعضای بدن، و شلاق زدن در ملاء عام به امری عادی و تکراری مبدل شده و نمایش اعضای قطع شده بدن قربانیان خود به وحشت و عذاب مردم دامن می زند.

این گزارش می گوید زنان و دختران سوری از زندگی عمومی محرومند و به دلیل داشتن رابطه بیرون از «محرمیت» با جنس مخالف سنگسار شده اند. این گزارش می گوید داعش نوع پوشش زنان و این که با چه کسانی اجازه معاشرت دارند، و در چه مکان هایی می توانند کار کنند، را به آنان تکلیف کرده است. پائولو پینهریو، رئیس این کمیسیون، می گوید کودکان و اقلیت ها، ونیز فعالان و خبرنگارانی که می خواهند درباره رنج روزانه کسانی که زیر یوغ داعش زندگی می کنند، اطلاع رسانی کنند، مورد آزارهای ویژه قرار می گیرند.

این گزارش می گوید کودکان، قربانی، عامل و شاهد اعدام های داعشی ها هستند. پسران زیر ۱۸ سال با ظنِ داشتنِ گرایش به گروه های مسلح دیگر اعدام می شوند.

در این گزارش آمده است داعش فعالانه از میان کودکان سربازگیری می کند و اردوگاه هایی برای پسران بین ۵ تا ۱۶ ساله ایجاد کرده که در آنها به آموزش آنان برای ایفای نقش در جنگ می پردازد. ویتیت مونتاربورن، یکی از اعضای این کمیسیون می گوید کودکان وادار به تماشای ویدیوهایی از اعدام های جمعی می شوند تا دربرابر عملیات فوق خشن، خونسرد و بی احساس شوند.

«یکی از روش های بسیار نگران کننده آنان مغزشویی کودکان از طریق آموزش است. به همین دلیل همه کودکانی که در سوریه در مناطق زیر کنترل داعش زندگی می کنند در خطر شدید مغز شویی و تبدیل شدن به ابزار گسترش افراط گرایی قرار دارند».

مونتاربورن داعش را به دلیل استفاده از کودکان در جنگ های عملی، به سوءاستفاده و جنایت جنگی متهم کرده است و می گوید با آن که این کودکان ممکن است دست به رفتارهای سبعانه زده باشند اما در واقع قربانی شمرده می شوند و عاملان اصلی بزرگ سالان عضو داعشند.

این گزارش می گوید غفلت جامعه جهانی و دولت سوریه از اتخاذ روندی سیاسی برای پایان دادن به جنگ مسلحانه در سوریه به افراط گرایان امکان رشد داده است.

XS
SM
MD
LG