لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

لزوم پایان مصونیت جنایت علیه روزنامه نگاران


ایالات متحده آمریکا اخیرا برپایی مشترک روز بین المللی پایان دادن به مصونیت جنایت علیه روزنامه نگاران را بر عهده گرفته است. جان کری وزیر امور خارجه گفت «در این روز و هر روز، ما تاکید می کنیم که پایان مصونیت، هم اجباری اخلاقی، و هم ضرورتی برای بوجود آوردن جوامع آزاد، باز و باثبات در سراسر جهان است.»

هر روز، روزنامه نگاران شجاع برای نوشتن گزارش هایی که موارد فساد را فاش می کند، سئوالات سخت می پرسند، یا شاهد رنج مردان، زنان و کودکان بی گناهی که در وحشت جنگ و نقض حقوق بشر بسر می برند بوده و با خطرات فوق العاده ای روبرو می شوند.

تنها در یک دهه گذشته، صدها روزنامه نگار در جریان خدمت به بشریت هدف قرار گرفته و کشته شده اند، در حالی که بسیاری دیگر آزار دیده، به زندان افتاده و تهدید و شکنجه شده اند. در اکثر موارد، عاملان این جنایت های بی معنا علیه روزنامه نگاران - گاهی رژیم ها و دولت ها، اما همچنین سازمان های تروریستی مانند داعش - بی مجازات می مانند.

سوریه بویژه کشوری مرگبار برای روزنامه نگاران بوده است؛ در آنجا رژیم اسد و داعش به سانسور رسانه ها، از طریق حملات نابکارانه و شنیع، از جمله ناپدید کردن و ربودن خبرنگاران ، برای متوقف کردن جریان آزاد اطلاعات به جهان خارج، ادامه می دهند.

ایالات متحده آمریکا می خواهد به مصونیت برای کسانی که جهت خاموش کردن منتقدان خود خشونت بکار می بردند، پایان داده شود و از سوی تمام روزنامه نگاران و خانواده های آنها که هنوز در انتظار اجرای عدالت هستند می خواهد عاملان به مجازات برسند.

افزون بر این، آمریکا از تمام طرف ها در مناقشه سوریه می خواهد از روزنامه نگاران در آنجا و همسایگان آن حفاظت کنند. جان کری گفت « بالاتر از همه، ما در برابر شجاعت کسانی که جان خود را برای بیان داستان هایی که جهان نیاز دارد بشنود، به خطر می اندازند، سر به احترام فرود می آوریم.»

پرزیدنت اوباما می گوید آمریکا سهم روزنامه نگاران به آزادی و امنیت، که تاریکی ها را می زدایند و به بی صدایان صدا می دهند، را می ستاید.

XS
SM
MD
LG