لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

هشدار سازمان ملل از قطع کمک‌رسانی به آوارگان عراق و سوریه


کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هشدار داد به دلیل کمبودهای مالی، ناچار خواهد شد ارائه کمک‌های زمستانی به نزدیک یک میلیون شهروند عراقی و سوری که به دلیل درگیری‌های داخلی از محل سکونت خود آواره شده‌اند را قطع کند.

حملات گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق، یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را وادار کرده است تا از شهرها و خانه‌های خود فرار کنند، و بسیاری از آنها از سرپناه یا هر وسیله دیگری که بتواند زندگی را برای آنها در ماه‌های سرد آینده قابل تحمل کند، محروم هستند.

ملیسا فلمینگ سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز سه‌شنبه با بیان این که نیازها درعراق بسیار است، گفت هر روز بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ آواره از منطقه کوبانی در سوریه وارد شمال ترکیه می‌شوند.

به گفته او حدود ۸۰۰ هزار نفر که در منطقه کردستان عراق آواره شده‌اند، به شدت به سرپناه و کمک‌های دیگر نیاز دارند. وی همچنین افزود کمیساریا قصد داشت به ۶۰۰ هزار نفر کمک کند، اما فقط قادر خواهد بود ۲۴۰ هزار نفر را یاری دهد.

خانم فلمینگ وضعیت در سوریه را نیز به همین صورت نامناسب توصیف کرد و گفت مردم به دلایل امنیتی بارها مجبور به فرار شده‌اند و هیچ وسیله‌ای برای حفاظت از خودشان ندارند. در آنجا قرار بود به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کمک شود، اما پول فقط برای تامین نیازهای ۶۲۰ هزار نفر تا ماه دسامبر (اواخر آذر ماه) کافی است .

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل می‌گوید به دلیل درگیری و خشونت در عراق و سوریه، شمار آوارگان در مجموع به حدود ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

مدیر دفتر اداره خاورمیانه و شمال آفریقای این کمیساریا که به تازگی از کردستان عراق بازگشته است نیز هشدار داده است که مردم در آن مناطق برای مقابله با سرمای زمستان مشکلات زیادی خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG